A, B a C

Po světě se šíří tři typy koronaviru! Vědci zmapovali jejich pohyb a výskyt

Koronavirus
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Publikováno 10. 4. 2020
Téma:

Po světě se v současnosti šíří tři typy koronaviru způsobující onemocnění Covid-19. Vědci z cambridgeské univerzity v nové studii zmapovali výskyt těchto mutací označovaných jako A, B a C. V Evropě převažuje typ B, objevují se tu ale všechny tři.

Odborníci z univerzity v Cambridge zmapovali genetickou minulost koronaviru od prosince do března. Našli tři odlišné, i když velice podobné variace viru, které ale způsobují stejné onemocnění a lidé nemají jiné příznaky, i když je zasáhne jiný typ. Informuje o tom portál Daily Mail.

 

Typ A je původní mutací, která měla podle nejrozšířenější teorie o původu koronaviru z netopýrů "přeskočit" na lidi. Přestože se zrodil v Číně, není tam nejrozšířenější. Nejvíce zemi zasáhl typ B, který zmutoval z varianty A a začal se šířit už kolem Vánoc.

 

Místo toho se mutace A rozšířila především v Austrálii a Spojených státech amerických. Dvě třetiny nakažených Američanů měli v těle tento typ, především ale na západním pobřeží a ne v New Yorku.

 

 

Do Evropy se pak dostal typ C, který se zrodil z variace B. Na starý kontinent doputoval zřejmě ze Singapuru, pozorován byl ale i v Hongkongu a Jižní Koreji. Převažoval u prvních pacientů ve Francii, Itálii, Švédsku nebo Velké Británii. V Číně chyběl.

 

V Evropě se šíří také typ B, který ale dominuje především ve východní Asii. Výzkumníci ho ale objevili třeba ve Velké Británii, Švýcarsku, Německu nebo v Belgii.

 

Vědci koronavirus mapovali technikou, kterou používají především antropologové pro sledování pohybu našich předků prostřednictvím jejich DNA. "Myslíme si, že to je poprvé, kdy byly popsány infekční trasy koronaviru, jako je tento," uvedl genetik a hlavní autor studie Peter Forster.

 

 

Odborníci také upozornili na to, že tyto tři typy mají další "podtypy" a mutace, kterými musely projít, aby byl vytvořen další typ. Nijak zásadně se od sebe ale neliší, proto se je vědci rozhodli seskupit ve tři velké kmeny.

 

Podívejte se na reportáž o příznacích koronaviru:

TN.cz