Ruská opozice

Politici žádají propuštění Navalného. Přestaňte se starat, vzkazuje Moskva

Alexej Navalnyj
Zdroj: Profimedia
Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
19.1. 2021 22:54
Téma:

Demokratický svět vyzývá Rusko k propuštění opozičního lídra Alexeje Navalného z vazby. V té má podle pondělního rozhodnutí soudu zůstat přinejmenším do 15. února. Moskva západním politikům vzkázala, že se nemají vměšovat do ruských vnitřních záležitostí.

Ruská policie zadržela Navalného minulou neděli po návratu z Berlína, kde se zotavoval z otravy novičokem. Opoziční lídr prý dlouhým pobytem v zahraničí porušil podmíněný trest za údajnou zpronevěru.

 

Západní politici vyzvali Moskvu k jeho okamžitému propuštění. Ta ale záležitost s Navalným označila za "jednoznačnou vnitřní záležitosti", do které se nemají státníci vměšovat, píše portál Euronews.

 

Za hlavního představitele ruských demokratických proudů se postavilo třeba Německo nebo Velká Británie. "Nemůžeme a ani nebudeme brát tato vyjádření v potaz. Bavíme se o případu, kdy ruský občan nerespektuje ruské právo. Nikomu nedovolíme vměšovat se do našich vnitřních záležitostí," uvedl v úterý kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

 

 

Navalného převezli z Ruska na berlínskou kliniku Charité kvůli otravě novičokem. Podle západních tajných služeb za ní měla stát Moskva, ta svou účast rázně a opakovaně popřela.

 

Ruské úřady podle všeho chtějí poslat Navalného do vězení na celých tři a půl roku, které si původně odpykával podmíněně. Odsouzen byl v minulosti už několikrát, podle Evropského soudu pro lidská práva z politických důvodů.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o zadržení Navalného:

Související témata:
TN.cz