Spory

Politická zemětřesení na Slovensku, strany volají po výměně premiéra

Filip Šusta
Filip Šusta
3.3. 2021 22:41
Téma:

Nákup ruské vakcíny způsobil na Slovensku politické zemětřesení. Kabinet Igora Matoviče se rok od voleb ocitl v zatím největší krizi. Lídři koaličních stran se ve středu o dalším postupu radili s prezidentkou. Podle ní premiér rezignoval na bezpečnostní pravidla.

"Nastal čas, abychom opravdu vážně mluvili o rekonstrukci vlády." Těmito slovy zahájil šéf jedné z koaličních stran celodenní maratón jednání. "Předseda vlády poslal proti sobě prakticky všechny. Média, prezidentku, koaliční partnery, různé spolky a hlavně lidi. Nemůžeme už před tím zavírat oči," řekl předseda strany Sloboda a Suverenita Richard Sulík.

 

Sloboda a Suverenita prý nekritizuje premiéra přímo za nákup Sputniku V a vítání vakcín na letišti, ale za jeho neudržitelný styl vládnutí. Krizi vyrazili představitelé dvou koaličních stran probrat s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Ta premiérovi vytýká, že tím, že koupil nechválenou vakcínu zbytečně riskuje zdraví lidí.

 

 

"Jak jistě víte, už dlouhou dobu komunikuju potřebu změny vlády a sebereflexe. Jak všichni víme, rokování budou pokračovat a velmi si přeju, aby míra shody byla mezi všemi čtyřmi stranami," nechala se slyšet Čaputová.

 

K mimořádnému jednání o dalším postupu vyzval své partnery také další lídr čtyřčlenné koalice Boris Kollár. Koaliční strany předčasné volby odmítají. Rekonstrukce vlády by ale podle nich mohla situaci vyřešit. Nejčastěji se mluví o výměně ministra zdravotnictví, ale i premiéra. Ten v podvečer zveřejnil osobní vzkaz partnerům.

 

 

"Ríšo a Veroniko, plně si uvědomuji, že jsme nakoupili Sputnik proti vaší vůli a že hluboce nesouhlasíte s tím, že jsem byl na košickém letišti. Prosím vás, odložte politikaření bokem a nepoužívejte Sputnik jako záminku pro rozpad naší vlády," napsal premiér Igor Maťovič.

 

Výměnu předsedy vlády zažili Slováci před 3 lety. Roberta Fica po vraždě Jána Kuciaka a masivních demonstracích vystřídal Peter Pellegrini.

jh TN.cz