hrozí jim doživotí

Posun v kauze Kuciak! Kočner a další obvinění skončí před soudem

Hana Mikulková
Hana Mikulková
Aktualizováno 22:46
21.10. 2019 21:04
Téma:

Slovenská prokuratura podala obžalobu na 4 lidi za vraždu novináře Jána Kuciaka. Je mezi nimi i podnikatel Marian Kočner, který si vraždu podle vyšetřovatelů objednal. Obžalovaným hrozí až doživotní tresty. Ján Kuciak a jeho snoubenka byli zastřeleni vloni v únoru.

Prokurátor Úřadu speciální prokuratury podal v pondělí na Specializovaný trestní soud Pezinku obžalobu na obviněné - Mariana Kočnera, Alenu Zsuzsovou, Miroslava Marčeka a Tomáše Szabóa v případě vraždy investigativního novináře Jana Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.


Obžalobu podal kvůli šesti trestným činům, z toho dvě úkladné vraždy – Jána Kuciaka a podnikatele Petra Molnára z roku 2016. "Vyšetřovací spis má více než 25 tisíc stran a desítky příloh, mezi kterým jsou i zajištěny finanční prostředky a cennosti. Obžaloba má 93 stran.

 

Prokurátor navrhuje vyslechnout kromě obviněných a poškozených dalších 24 svědků a přečíst výpovědi dalších 49 svědků, poslechnout několik znalců," řekla mluvčí Úřadu speciální prokuratury Jana Tökölyová.

 

Pátým obviněným je Zoltán Andruskó, který měl v případu vystupovat jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Andruskó se přiznal a uzavřel s prokurátorem dohodu o vině a trestu, která mu v případě jejího schválení soudem zajistí výrazně nižší trest.

 
Vraždu investigativního novináře si podle vyšetřovatelů objednal Marian Kočner, protože Kuciak psal o jeho kontroverzních podnikatelských aktivitách. Alena Zsuzsová, která Kočnera údajně osobně zná, měla objednávku vraždy předat Andruskóvi, který najal bývalého vyšetřovatele Szabóa a bývalého vojáka Marčeka.

 

Policie původně jako vraha označila Szabóa, později se ke střelbě přiznal Marček. Za vraždu měl její objednávatel zaplatit nejméně 70 000 eur (1,8 milionu korun).

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

mik TN.cz