hrozí jim doživotí

Posun v kauze Kuciak! Kočner a další obvinění skončí před soudem

Hana Mikulková
Hana Mikulková
Aktualizováno 21.10. 2019 22:46
Téma:

Slovenská prokuratura podala obžalobu na 4 lidi za vraždu novináře Jána Kuciaka. Je mezi nimi i podnikatel Marian Kočner, který si vraždu podle vyšetřovatelů objednal. Obžalovaným hrozí až doživotní tresty. Ján Kuciak a jeho snoubenka byli zastřeleni vloni v únoru.

Prokurátor Úřadu speciální prokuratury podal v pondělí na Specializovaný trestní soud Pezinku obžalobu na obviněné - Mariana Kočnera, Alenu Zsuzsovou, Miroslava Marčeka a Tomáše Szabóa v případě vraždy investigativního novináře Jana Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.


Obžalobu podal kvůli šesti trestným činům, z toho dvě úkladné vraždy – Jána Kuciaka a podnikatele Petra Molnára z roku 2016. "Vyšetřovací spis má více než 25 tisíc stran a desítky příloh, mezi kterým jsou i zajištěny finanční prostředky a cennosti. Obžaloba má 93 stran.

 

Prokurátor navrhuje vyslechnout kromě obviněných a poškozených dalších 24 svědků a přečíst výpovědi dalších 49 svědků, poslechnout několik znalců," řekla mluvčí Úřadu speciální prokuratury Jana Tökölyová.

 

Pátým obviněným je Zoltán Andruskó, který měl v případu vystupovat jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Andruskó se přiznal a uzavřel s prokurátorem dohodu o vině a trestu, která mu v případě jejího schválení soudem zajistí výrazně nižší trest.

 
Vraždu investigativního novináře si podle vyšetřovatelů objednal Marian Kočner, protože Kuciak psal o jeho kontroverzních podnikatelských aktivitách. Alena Zsuzsová, která Kočnera údajně osobně zná, měla objednávku vraždy předat Andruskóvi, který najal bývalého vyšetřovatele Szabóa a bývalého vojáka Marčeka.

 

Policie původně jako vraha označila Szabóa, později se ke střelbě přiznal Marček. Za vraždu měl její objednávatel zaplatit nejméně 70 000 eur (1,8 milionu korun).

mik TN.cz