Poradna

Právník radí: Přišli jste o práci kvůli koronaviru? O peníze nepřijdete

Michaela Trochová
Michaela Trochová
Publikováno 20. 3. 2020
Téma:

Hostem pátečního speciálu Nova je s vámi byl mezi jinými právník František Korbel, který poradil všem, kteří kvůli nouzovému stavu a epidemii koronaviru mají potíže v zaměstnání nebo se svým podnikáním a bojí se, aby se neocitli bez peněz.

Zavřené obchody a restaurace, podnikatelé, kteří nemohou provozovat sovu činnost, ale složenky dál platit musí. Lidí, kteří jsou momentálně kvůli práci a financím pod tlakem, je v Česku bohužel nemálo. Poradit jim v tíživé situaci přišel na obrazovku televize Nova právník František Korbel.

 

Pod finančním tlakem jsou i velké firmy a zaměstnavatelé, někteří se proto uchylují k nepravostem a snaží se vnutit zaměstnancům dovolenou, o kterou nestojí, snižují jim výplatu, nebo jim rozdávají výpovědi. Právo je ale mnohdy na straně zaměstnanců a neměli by si nechat takové jednání líbit.

 

Sáhl vám zaměstnavatel na plat? Pokud je podnik uzavřený z nařízení vlády, zaměstnanec za to nemůže a má právo na sto procent svého platu. Pokud však zaměstnanec nepracuje z důvodů na vlastní straně, sto procent nedostane. I tak má ale nárok na 60 % mzdy.

 

Jste v domácí karanténě a zaměstnavatel vás nutí, abyste si vzali na nutnou dobu dovolenou? Zaměstnavatel vás nemůže nutit čerpat dovolenou, pokud je na vás uvalena karanténa. Je to nemoc, nikoli dovolená, máte tedy nárok na nemocenskou.

 

 

Dostali jste výpověď? Z organizačních důvodů zaměstnance lze ze dne na den propustit. I když ale přijdete o práci, bez peněz náhle nebudete. Pokud dojde k výpovědi z organizačních důvodů, má zaměstnanec nárok na pět měsíčních mezd. Pročtěte si, jak máte podmínky výpovědi ustanovené v pracovní smlouvě, obvykle máte dvouměsíční výpovědní lhůtu a pak tři odstupné platy – celkem tedy pět platů.

 

Podnikáte, náklady vám běží, ale předmět vašeho podnikání vykonávat nemůžete a jste bez příjmů? V případě podnikatelů vláda hodlá poskytnout podporu, zatím diskutuje se o výši 80 %. Podle krizového zákona, podle kterého byl nouzový stav nařízen, stát zodpovídá za všechny škody, které díky nouzovému stavu vznikly. Osoby samostatně výdělečně činné by měly vyčíslit škodu a uplatnit ji vůči státu.

TN.cz