Možnosti obrany

Právo chránit sebe i blízké se zbraní chce vláda přidat do Ústavy

Téma:

Vášnivé debaty napříč politickými stranami rozpoutal návrh ústavního zákona, který v pondělí schválila vláda. Do Listiny základních práv a svobod by mělo být zakotveno právo bránit sebe i jiné pomocí zbraně. Návrh teď míří do Sněmovny.

Evropská unie se snaží zbraně spíše omezovat. Například v Belgii není možné nosit u sebe nože, v Německu pepřové spreje. V Česku jsou zákonodárci ale většinou pro to, aby se lidé bránit mohli.

 

"Předpokládám, že my budeme respektovat stanovisko vlády a že Poslanecká sněmovna ten zákon schválí," zaznívá od zástupců strany ANO. "Jsme tady svědky neustálého tlaku z Evropské unie na odzbrojování českých občanů," podotýká SPD.

 

 

Členové KDU-ČSL jsou připraveni "pustit zákon do dalšího čtení, aby se o něm mohlo diskutovat". Podle autorů návrhu je hlavním cílem čelit právě údajným odzbrojovacím tendencím Evropské unie.

 

Chtějí tak zabránit tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem. "Nutnou obranu můžete použít, ale budete moci použít pouze ruce, nic jiného. Pokud tedy budou omezena práva nosit zbraně. Tato novela by tomu měla zabránit," tvrdí senátor Zdeněk Hraba (STAN).

 

 

Z devíti stran je pro přijetí novely zákona pět z nich, pouze dvě jsou proti. Těmi jsou sociální demokraté a komunisté. Komunisté vnímají zákon jako nadbytečný a jeho případná podpora je prý otázkou debaty s ostatními poslanci.

 

"Ten náš režim je pro mě naopak příklad a já ho chci držet. Nevidím žádný důvod ho nějakým způsobem pozměňovat. Každý takový krok k větší benevolenci zbraní mi připadá nebezpečný," říká ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

 

 

Pokud mají lidé pocit, že po schválení bude možné snadněji získat zbraň, jsou na omylu. Vládní návrh zákona ani neznamená, že by lidé mohli například na vlastním pozemku vytáhnout zbraň na zloděje.

Související témata:
kvo, Marek Bruna TN.cz