Vyhrocené vztahy

Pražské politiky nechápu, neodcházejte, píše Zeman do Číny

Miloš Zeman a Si Ťin-pching
Zdroj: Twitter, Jiří Ovčáček
Miloš Zeman a Si Ťin-pching
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 17. 10. 2019
Téma:

Prezident Miloš Zeman ve středu poslal osobní dopis svému čínskému protějšku Si Ťin-pchingovi. V listu se pustil do politiků z pražské koalice a apeloval na Čínu, aby společné projekty dál pokračovaly.

"Prezident republiky v listu uvedl, že nemá žádné pochopení pro konání pražských komunálních politiků, a při té příležitosti zdůraznil, že Česká republika, její vláda, plně respektuje politiku jedné Číny," uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

 

Naráží tak na to, že Praha nedávno vypověděla sesterskou smlouvu s Pekingem. Politikům vadila právě klauzule o uznání jedné Číny. To vyvolalo nevoli čínské strany, vše komentovala například čínská ambasáda.

 

 

"Prezident republiky proto požádal prezidenta Číny, aby pokračovaly pragmatické projekty česko-čínské spolupráce. Jmenoval například podporu a rozvoj přímých leteckých spojení mezi oběma zeměmi, obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce a prohloubení oboustranně výhodné ekonomické a investiční spolupráce," vyjmenoval Ovčáček.

 

Doplnil, že prezident zároveň poslal dopis předsedovi představenstva společnosti CITIC, kde také apeloval na pokračování aktivit v ČR. Zvlášť vypíchl fotbalovou Slavii.

TN.cz