důraz na zdraví

Přecházíte nemoci? Můžete si zadělat na pořádný problém, varují lékaři

Nemocný muž
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
18.1. 2021 5:50
Téma:

Období chřipek a dalších sezónních onemocnění je v plném proudu. Mnozí lidé však tyto nemoci často podceňují a snaží se je přechodit. Podle lékařů jde o ohromnou chybu, kterou si můžeme zadělat do budoucna na pořádné zdravotní problémy.

Každý z nás už nejednou jistě zažil situaci, kdy se nemoc přihlásila o slovo v tu nejméně vhodnou dobu. Znají to například pracující lidé, ale také studenti, kteří mnohdy potřebují absolvovat náročnou zkoušku bez ohledu na to, zda mají či nemají zrovna angínu.


Mnozí proto nad zdánlivě "nezávažnou“ nemocí mávnou rukou a vrací se ke své práci, nebo učení. Své o tom ví také čtenář TN.cz, který i přes horečky a rozjíždějící se angínu neulehl do postele, ale kvůli svým povinnostem šel na brigádu. To však jeho zdravotnímu stavu nikterak neprospělo.

 


Lidé si však často neuvědomují, jakou chybu dělají. Nemoci, přestože si myslíme, že nejsou nikterak vážné, by se přecházet rozhodně neměly. V opačném případě si totiž můžeme zadělat na pořádné zdravotní problémy.


"Rozhodně se nedoporučuje nemoci přecházet. I zdánlivě banální onemocnění může vyústit v ohromný problém,“ tvrdí praktický lékař Václav Šmatlák.


Podle šéfa České lékařské komory Milana Kubka pracující lidé přecházeli nemoci především v době, kdy zaměstnanci nedostávali v prvních třech dnech nemocenské zaplaceno. "Tehdy to bylo na denním pořádku. Nemoci se tak v populaci více šířily,“ poznamenal Kubek.


Pokud však onemocnění do tří dnů neustoupí, měli by lidé navštívit svého ošetřující lékaře. Podle odborníků je v takovém případě nutné nasazení antibiotik a minimálně desetidenní rekonvalescence.

 


Jestliže však nemoc budeme podceňovat a snažit se ji přechodit, můžeme si zadělat na pořádné chronické potíže a trvalé následky. "Často se setkávám s pacienty, kteří mají i ve velmi útlém věku vážné následky po přechozené angíně,“ doplnil Šmatlák.


Z přechozené chřipky se může snadno stát zápal plic. Angína může například vážně poškodit srdeční sval, nebo chlopeň. "Při přecházení různých nemocí se velmi namáhá organismus a tělu tak ubližujeme. Rozhodně by to lidé neměli dělat,“ varuje imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky AV ČR.


Podle expertů však lidé v současnosti kvůli šíření koronaviru mají strach navštěvovat lékaře a zanedbávají tak nejen své choroby, ale také preventivní vyšetření. "Kvůli situaci s covidem-19 řada nemocnic také odsouvá mnohé neakutní zákroky,“ uzavřel Kubek.

 

V této době je nutné myslet na správný životní styl. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz