návštěva Srbska

Prezident Zeman chce, aby Česká republika přestala uznávat Kosovo

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 11.9. 2019 21:24
Téma:

Prezident Miloš Zeman ve středu na tiskové konferenci po setkání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem oznámil, že chce s českými ústavními činiteli projednat, zda by Česká republika mohla odvolat uznání Kosova. Podle něj v čele země stojí váleční zločinci.

O záměru českého prezidenta jednat o odvolání uznání Kosova informoval na sociálních sítích mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček: "Pan prezident se na nejbližší poradě nejvyšších ústavních zeptá, zda by bylo možné učinit krok v podobě oduznání Kosova, uvedl na dotaz novinářů na tiskové konferenci v Bělehradě."

 

"Stát, v jehož čele jsou váleční zločinci, nepatří do společenství demokratických zemí," sdělil prezident svůj názor na Kosovo.
Do Kosova se Zeman opřel už v úterý, kdy jeho návštěva začala. Uvedl, že má rád Srby a Srbsko, Kosovo ale ne.

 

Podle dostupných informací kosovští představitelé už v reakci na výrok Miloše Zemana zrušili svou účast na čtvrtečním zasedání V4 v Praze.

 

 

Prezident Zeman má v otázce Kosova podle jeho slov podporu ministra obrany Lubomíra Metnara, ne všichni ale s tímto krokem souhlasí.

 

"Jako člen vlády, která Kosovo uznala, jsem hlasoval proti. Nicméně rozhodnutí respektuji a přeji si čitelnou a konzistentní mezinárodní politiku ČR. Pana prezidenta bychom měli přestat pouštět ven. Co cesta, to ostuda," reagoval předseda poslaneckého klubu TOP09 Miroslav Kalousek.

 

"Zeman se svými silnými výroky o Kosovu jen snaží odvádět pozornost od jiných problémů a zalíbit hostitelům. Možná by nebyl rád, kdyby se připomínalo, že on a ministr Kavan stáli za rozhodnutím České republiky o bombardování Srbska," zhodnotil předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

 

"Dlouhodobě naprosto odmítáme suverenitu samozvaného státu Kosovo, který zakládali lidé z teroristické organizace Kosovská osvobozenecká armáda (UÇK). Kosovo je Srbsko," souhlasí s návrhem prezidenta předseda SPD Tomio Okamura.


Na reportáž TV Nova o zahájení návštěvy v Srbsku se můžete podívat zde:

TN.cz