Poselství z Lán

Prezident Miloš Zeman chce udělit Prymulovi nejvyšší vyznamenání

Miloš Zeman ke koronaviru
Zdroj: TN.cz
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 5. 4. 2020
Téma:

Prezident Miloš Zeman oznámil, že Romanu Prymulovi, který donedávna řídil krizový štáb pro boj s šířením koronaviru, udělí Řád Bílého lva. Prymula podle Zemana zabránil většímu šíření koronaviru v Česku.

Prezident Miloš Zeman promluvil v neděli v Lánech a vyjádřil se k opatřením, která zavedla vláda proti šířícímu se koronaviru. Učinil tak v pořadu S prezidentem v Lánech, který na svém webu vysílal deník Blesk. Zároveň poděkoval všem občanům ČR, kteří dodržují pravidla proti Covid-19, za jejich obětavost a disciplínu.

 

"Chci udělit profesoru Romanu Prymulovi nejvyšší české vyznamenání, protože si to zaslouží. Jeho opatření vedla k tomu, že epidemie má mírnější průběh než v jiných zemích,“ uvedl Miloš Zeman v rozhovoru pro Blesk.cz.

 

Prezident ocenil činnost vlády a podpořil její kroky. Zároveň uvedl, že není důvod k odvolání ministryně financí Aleny Schillerové.

 

 

Podle Zemana není nejhorším scénářem současná epidemie, ale její návrat v podobě druhé vlny. Dodal, že zdravotní pomůcky pro zdravotnická zařízení jsou již zajištěné.

 

Zároveň také podpořil ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), který chce nouzový stav o měsíc prodloužit. Uzavření hranic chápe jako obranné opatření, jelikož nákaza přišla ze zahraničí. Omezení se bude týkat zejména turistických zájezdů, pracovní cesty podle prezidenta nebude úplně možné zakázat.

 

Prezident v posledním projevu, ve kterém se vyjádřil ke krizi způsobené koronavirem, vyzval občany, aby epidemii čelili s odvahou. Situaci by neměli zlehčovat, ale zároveň ani propadat panice a strachu. Poděkoval také Čínské lidové republice za pomoc s dodávkami ochranných pomůcek.

TN.cz