peníze na kampaň

Prezidentští kandidáti zveřejnili účty. Podívejte, kolik na nich mají

Kandidáti, kteří usilují o prezidentské křeslo, si do dnešního dne museli zřídit transparentní účet k financování své kampaně. Nově zveřejnil konto také současný prezident Miloš Zeman a okamžitě na něj začaly chodit peníze.

Na transparentní účet současného prezidenta k dnešnímu dopoledni poslali lidé téměř 150 tisíc korun. Jeho největší fanynkou bude asi žena, která na jeho kampaň přispěla 50 tisíci korunami a přidala přání zdraví a výdrže.

 

Na druhé straně velký počet položek na účtu je v minimální hodnotě jednoho haléře a přispěvatelé využívají vklad spíš pro napsání negativních komentářů. To už okomentoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček: "Haléře vždy přinášejí štěstí. Na to je třeba pamatovat!"

 

Podle údajů na účtu zatím současná hlava státu nevydala na kampaň žádné peníze. Další kandidáti na prezidenta mají transparentní účty už několik měsíců. Například bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš měl k prvnímu září na účtu více než 10 milionů korun, které mu tam zaslaly deseti tisíce příznivců.

 

 

Naopak další kandidát Michal Horáček se rozhodl, že na transparentní účet bude moci posílat peníze pouze on. Na svoji kampaň poslal jedenáct milionů korun.

 

Účty si už dřív zřídil také třeba lékař a aktivista Marek Hilšer. Na účet mu přišlo už přes čtvrt milionu. Vratislav Kulhánek kandidující za ODA, právě její zakladatel Pavel Sehnal je zatím jediným Kulhánkovým přispěvatelem, poslal mu 2,5 milionu. Jen tisíc korun vybral od svých příznivců na kandidaturu bývalý poslanec za Věci veřejné Otto Chaloupka.

 

Hudebníkovi Petru Hannigovi přišlo zatím na účet 600,52 Kč. Prezidentský kandidát už ale jeden z příspěvků vrátil a to konkrétně 50 haléřů dárci, který mu peníze poslal s tím, že z něj není nadšený, ale že je Hannig lepší volbou než Drahoš, Horáček a další. Hannig dárci peníze obratem poslal zpátky s tím, že dar nepřijímá. Podnikatel Igor Sládek zatím ze svého účtu akorát platí poplatky za jeho vedení.

 

Přehled transparentních účtů kandidátů na prezidenta:

Miloš Zeman

Jiří Drahoš

Michal Horáček

Marek Hilšer

Vratislav Kulhánek

Otto Chaloupka

Petr Hannig

Igor Sládek

 

V prezidentské kampani bude moci každý z kandidátů utratit maximálně 40 milionů korun. Dalších 10 milionů korun budou moci do kampaně investovat dva finalisté, kteří postoupí z prvního kola v případě, že v něm žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů.

Související témata:
mom/František Bůžek TN.cz