napětí mezi státy

Noční nálet na proíránské milice prý zabil šest lidí. Irák i USA akci popírají

Po náletu Spojených států zemřel Kásim Sulejmání
Zdroj: Profimedia
Zničení auto, ve kterém cestoval íránský vůdce Sulejmání
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 4.1. 2020 09:32
Téma:

Spojené státy měly jen pár hodin po zabití velitele elitních íránských jednotek Kásima Sulejmáního provést další letecký nálet poblíž Bagdádu. Tentokrát měly zasáhnout irácké milice podporované íránskou armádou. Nálet nepřežilo šest lidí. Mezinárodní koalice v Iráku nejnovější nálety popřela.

Útok se měl stát kolem jedné hodiny ráno místního času. Podle agentury Reuters Spojené státy zasáhly konvoj irácké milice na silnici u tábora Taji severně od Bagdádu. Informaci měl agentuře potvrdit zdroj irácké armády. 

 

Během náletu zemřelo šest lidí a tři jsou v kritickém stavu. K útoku se měla vyjádřit také mezinárodní koalice v Iráku vedená Spojenými státy. Její mluvčí nálety popřel, informoval deník The Guardian.

 

Americký prezident Donald Trump v pátek uspořádal tiskovou konferenci ohledně smrti Kásima Sulejmáního. Podle něho to byl krok k odvrácení války, ne k rozpoutání další. "Sulejmání plánoval bezprostředně hrozící a zákeřné útoky na americké diplomaty a vojáky, ale my jsme ho přistihli při činu a zneškodnili," uvedla agentura Reuters vyjádření Trumpa.

 

 

Írán po útoku slíbil Spojeným státům za smrt Sulejmáního odvetu. "Jeho odchod k Bohu nekončí jeho cestou nebo jeho misí, ale násilná pomsta čeká na zločince, kteří mají jeho krev a krev ostatních mučedníků na svých rukou," prohlásil íránský vůdce ajatolláh Alí Chameneí. 

 

USA v pátek shodily bomby na mezinárodní letiště v Bagdágu v Iráku. Během útoku zemřel generál elitních íránských jednotek Kuds Kásim Sulejmání. Írán zato Američanům slibuje krutou odvetu.

 

Podívejte se na reportáž o tom, kdo to byl generál Kásim Sulejmání:

 

Související témata:
TN.cz