Neslušné gesto

Předseda Sněmovny ukázal kolegům vztyčený prostředník, pak se omluvil

Téma:

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) odstartoval středeční jednání poslanců hodně netradičně. A také neslušně. Kolegům totiž ukázal vztyčený prostředníček. Později uvedl, že šlo jen o legraci.

Vondráček navíc předvedl kousek jak z páté třídy základní školy. "Fakáče" totiž neukázal jen tak, místo toho ho jakoby vztyčil krouživými pohyby druhé ruky.

 

Asi dvě hodiny po incidentu na twitteru napsal, že jen reagoval a že šlo o legraci. Prý nevěděl, že ho snímají kamery. Údajně to měla být reakce na nedochvilnost poslanců, kvůli které schůzi zahajuje o minutu později. Video vyvolalo mezi jeho kolegy velké pozdvižení.

 

Řada z nich mluví o zneuctění prostor parlamentu nebo o tom, že by si měl předseda sněmovny uvědomit, že je ústavní činitel a koupit si knihu o etice. Za urážlivé gesto se nicméně hned neomluvil. Až následně napsal, že se veřejnosti omlouvá a že "kolega Láďa Okleštěk se jistě neurazil".

 

 

Na jeho "eskapádu" upozornil na twitteru poslanec TOP 09 Dominik Feri, který vše doprovodil slovy "Pak, že jsem tady nejmladší."

 

Nejde přitom o první prohřešek současného předsedy Sněmovny. Loni v březnu rozpoutala bouři fotka Vondráčka tančícího na předsednické lavici s kytarou v ruce.

 

Anketa

Měl by předseda Sněmovny Radek Vondráček po vulgárním gestu rezignovat?

Hlasovalo 258 lidí.
Opozice ho kvůli tomu tenkrát vyzvala k rezignaci. To Vondráček odmítl, za extempore se nicméně omluvil.

 

Radek Vondráček svým aktuálním gestem dal zavzpomínat na Mirka Topolánka, který v roce 2007 ukázal vztyčený prostředníček opozičním poslancům. Později tvrdil, že jen Miroslavu Kalouskovi ukazoval, že je jednička.

 

Na svého "nástupce" už expremiér zareagoval na twitteru. "Hlavně, že to máte na koho svést, aby byl tenhle kulíšek z obliga. Ale pozor, jednou vám Topolánek s Kalouskem dojdou, a co pak?" ptá se Topolánek.

 

Podívejte se na další prohřešky ze Sněmovny:

TN.cz