Kauza Vrbětice

Projev prezidenta rozdělil Čechy. Jak se vám líbil? OZNÁMKUJTE HO

Miloš Zeman ke koronaviru
Zdroj: TN.cz
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Aktualizováno 23:05
25.4. 2021 18:09
Téma:

Prezident Miloš Zeman v neděli vystoupil s dlouho očekávaným projevem o kauze Vrbětice a zhoršení česko-ruských vztahů. Za projev se dočkal kritiky především od opozičních politiků. Rozporuplné jsou i reakce na sociálních sítích. Jak se projev líbil vám? Oznámkujte ho v anketě ve článku.

Prezident Zeman ve svém projevu řekl, že stále nevylučuje ani možnost, že sklad ve Vrběticích explodoval kvůli neopatrné manipulaci s uskladněnou municí. Bezpečnostní a informační služba (BIS) podle Zemana nepředložila žádné důkazy, že by ruští agenti byli ve Vrběticích.

 

Obvinění je podle Zemana ale velmi vážné a pokud se prokáže, musí za to Rusko zaplatit, například neúčastí Rosatomu na dostavbě dukovanské jaderné elektrárny. Vláda ho už ale v pondělí vyloučila. Zeman také podpořil Nejvyšší státní zastupitelství a policii a uvedl, že si přeje, aby na vyšetřování upnula policie veškerou pozornost.

 

Anketa

Oznámkujte projev Miloše Zemana

Hlasovalo 11628 lidí.
"Takže se budou muset Babiš a Hamáček Rusům omluvit, že se unáhlili? Zeman z toho udělal pěknou bramboračku. Tak na toto potřeboval týden?" myslí si jedna ze čtenářek TN.cz.

 

"Vyjádřil se stručně a srozumitelně," hodnotí projev paní Monika. Nicméně s tím nesouhlasí čtenářka Nikol, podle který prezident byl arogantní.

 

To opozice byla ještě kritičtější. "Jsme v absurdní situaci: celá země si oddechla, že se prezident nepostavil přímo proti zájmům ČR," řekl předseda ODS Petr Fiala.

 

 

Podle předsedy hnutí STAN Víta Rakušana se prezident nepostavil na stranu Česka. "Po dlouhém čekání nám prezident Zeman opět ukázal, že v těžkých chvílích nutně postrádáme hlavu státu, která se postaví na stranu občanů. Mohu se jen dohadovat, proč zlehčuje agresi Ruské federace a proč otevírá brány pro dezinformační kampaně," kritizoval Rakušan.

 

Ministr vnitra Jan Hamáček napsal, že má prezidenta rád a že ho proto nechce kritizovat. "Potvrdil, že ho vláda informovala, potvrdil, že naše kroky podpořil. Jsem rád, že v zásadních krocích jednají ústavní činitelé ve shodě," napsal Hamáček na twitteru.
 

V Televizních novinách ovšem Hamáček řekl, že Zemanův proslov České republice příliš nepomohl a to hlavně tím, že věnoval prostor i verzi o nehodě při manipulaci s municí. Podle Hamáčka "z toho největší radost mají v Moskvě".

 

Ministr vnitra připomněl, že vedle zprávy BIS je zde ještě policejní vyšetřovací spis. A přesto, že spis je neveřejný, Hamáček se domnívá, že on a premiér měli více informací, když informovali o zapojení Ruska.

 

Celý projev prezidenta si můžete pustit zde:

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz