Domácí

Opozice Zemanovu řeč ztrhala. Podle Hamáčka mají v Moskvě radost

Prezident Miloš Zeman v neděli před polednem přednesl mimořádný projev, v němž po osmi dnech mlčení okomentoval informace o tom, že na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 se podíleli ruští tajní agenti. Opozice jeho vystoupení nemilosrdně zkritizovala, i vicepremiér Jan Hamáček v TV Nova řekl, že projev Česku nepomohl a radost z něj mají v Moskvě.

Zeman mimo jiné uvedl, že BIS nepředložila jasné důkazy, že ruští agenti ve Vrběticích opravdu byli. A on osobně prý bere vážně jak původní vyšetřovací verzi, podle níž za tragédií stála špatná manipulace s municí, tak tu novou, že za vším stáli ruští rozvědčíci.

O rozdílných názorech ke kauze Vrbětice se vyjádřil i Jan Hamáček:

Opoziční politici každopádně vystoupení hlavy státu ke kauze Vrbětice víceméně jednohlasně ztrhali, servítky si nebere například ani bývalý premiér Mirek Topolánek.

"Nešlo o projev pro české občany, ale pro Ruskou federaci. Bagatelizace, vnášení pochybností, pomlouvání. To vše umně zaobaleno. Tohle není prezident," rozhořčila se na twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Že jde prezident na ruku Rusům, si myslí i další opoziční lídři. "Žádné překvapení... Relativizace kauzy Vrbětice a role ruských agentů, otevření cesty ruským dezinformátorům," povzdychl si místopředseda STAN Petr Gazdík.

Související obsah

"Po dlouhém čekání nám prezident Zeman opět ukázal, že v těžkých chvílích nutně postrádáme hlavu státu, která se postaví na stranu občanů. Mohu se jen dohadovat, proč zlehčuje agresi Ruské federace a proč otevírá brány pro dezinformační kampaně," připojil se ke kritice předseda STAN Vít Rakušan.

Podle šéfa ODS Petra Fialy prezidentův projev nic mimořádného nepřinesl a (Zeman) to všechno prý mohl říct už před týdnem. "Jsme v absurdní situaci: celá země si oddechla, že se prezident nepostavil přímo proti zájmům ČR," zmínil Fiala.

"Ve Sněmovně, ale i našim partnerům v EU a NATO byly předloženy důkazy. Přesto pan prezident hovoří v rovině hypotéz a zpochybňuje důvěryhodnost bezpečnostních služeb vlastní země," nechápe předseda Pirátů Ivan Bartoš. Šéf lidovců Marian Jurečka zase vypíchl, že Zeman "zcela vynechal zásadní události v Británii v roce 2018, které přinesly důležité momenty i pro vyšetřování okolo Vrbětic."

Asi nejostřejšího odsudku se hlava státu dočkala od bývalého premiéra Mirka Topolánka. "Věřím, že ti, kterým byl projev určen (a určitě i do ruštiny simultánně tlumočen), jsou spokojeni. Nám ostatním zbývá se pozvracet nebo mlátit hlavou do zdi. Víc v tuhle chvíli nezmůžeme," zuří bývalý politik, který se ostrých vyjádření nebál ani v době, kdy byl ve vrcholných funkcích.

Projev Česku nepomohl, myslí si Hamáček

Hamáček nejprve na sociálních sítích napsal, že má prezidenta rád a proto jej nebude kritizovat. Podle něj ale Zeman potvrdil, že jej vláda informovala a že s jejími kroky souhlasí.

"To je projev, ve kterém si každý našel to svoje, bohužel včetně Ruské federace," řekl později v rozhovoru v Televizních novinách. Za zbytečnou označil Zemanovu snahu převyprávět během osmi minut celou kauzu. Z toho, že prezident zmiňoval i verzi s neodbornou manipulací s municí mají podle Hamáčka největší radost v Moskvě.

"Pan prezident asi pravděpodobně vychází pouze ze zprávy BIS, i pan policejní prezident se mu snažil vysvětlit, že je tady ještě vyšetřovací spis, ten je neveřejný, ale má ho policie," upozornil Hamáček. Podle něj měli on a Babiš k dispozici více informací, když mluvili o tom, že důkazy jasně hovoří o zapojení ruských agentů.

"Popravdě řečeno nevím, proč to pan prezident udělal, protože České republice to moc nepomohlo," dodal Hamáček.

Pusťte si celý projev Miloše Zemana:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz