Šíření koronaviru

Prymula: Přírůstky jsou enormní. Opatření se proto musí zpřísnit

Lucie Staničková
Lucie Staničková
10.10. 2020 15:13
Téma:

V Česku se rapidně zhoršuje epidemická situace. Za jeden den odhalily testy více než osm tisíc nových případů nákazy, tedy nejvíce od začátku vypuknutí pandemie. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) je páteční přírůstek alarmující. Zvýšilo se také reprodukční číslo na 1,4, což naznačuje nutnost zpřísnit opatření.

Od pátku platí v Česku nová opatření, která vláda zavedla proti šíření Covidu-19. Pokud by se jejich zavedení neprojevilo na křivce nákazy, pláují odborníci další zpřísnění. Premiér Andrej Babiš (ANO) například nevyloučil ani omezení volného pohybu.


Nyní je zřejmé, že se opatření s největší pravděpodobností opravdu zpřísní.Řekl to ministr zdravotnictví Roman Prymula v reakci na rekordní přírůstek nových případů.

 


"Páteční nárůst nakažených je enormní a jasně dokládá exponenciální charakter současného vývoje. Reprodukční čísla se zvýšila na 1,4. To indikuje nutnost zpřísnění opatření,“ řekl Prymula.


Ve hře je tak i lockdown, tedy zákaz nebo omezení volného pohybu lidí mimo bydliště. "Buď budou všichni opatření dodržovat, nebo budeme muset přistoupit k dalším omezením. Nemůžeme vyloučit ani lockdown,“ prohlásil premiér Babiš na páteční tiskové konferenci.


Odborníci zároveň apelují, aby se každý, komu to bylo nařízeno, podrobil laboratornímu vyšetření. "Zároveň tito lidé nesmí dělat nic, co by mohlo vést k šíření nákazy,“ dodávají na twitteru pracovníci projektu Chytrá karanténa.

 

Vláda zvažuje lockdown. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

TN.cz