tisková konference

Vláda jednala hodiny, schválila pomoc hospodám, kultuře i daňové úlevy

Téma:

Ve středu ráno se mimořádně sešla vláda, aby projednala následky koronavirové krize. Zabývala se například programy na podporu oblastí, které jsou nejvíc postižené protiepidemickými opatřeními. Ještě před tiskovou konferencí část ministrů o schválených bodech informovala na sociálních sítích. Zasedání se oproti původnímu plánu protáhlo o několik hodin.

Ve středu dopoledne zasedl také Ústřední krizový štáb vedený ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD). Ten po konci jednání řekl, že prioritou je nyní navýšit lůžkové kapacity, na čemž pracují hasiči i vojáci. Například vybírají objekty, do nichž by se dala umístit. Spolu s tím zajišťují personál, který bude lůžka obsluhovat.

 

"Věřím, že opatření zaberou, ale vyžaduje to společné úsilí. Čeká nás obrovská zkouška," nechal se slyšet ministr vnitra. Zároveň na Čechy apeloval, aby pokud možno jezdili jen do práce a na nákupy a jinak byli doma.

 

Vláda ve středu dopoledne kývla na daňové úlevy pro podnikatele, na které přímo doléhají mimořádná vládní nařízení ke koronaviru. "Automaticky jim odkládáme všechny úhrady DPH, daně z příjmu a silniční daně se splatností ode dneška do konce roku," popsala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Tento generální pardon Schillerová podle vlastních slov podepíše ještě během středy.

 

 

"Nebudeme formálně nic vyžadovat, stačí když podnikatelé pošlou na finanční správu e-mail, že se jich tento generální pardon týká," tvrdí ministryně. Podle ní platí i další úlevy vyhlášené už na jaře. V pátek chce na vládě předložit speciální kompenzační bonus pro malé podnikatele, kteří nemají další zaměstnance a opatření je postihla. Kompenzaci chce Schillerová ve výši 500 korun za den. Podmínkou ale bude, že dotyčné toto podnikání z větší části živí.

 

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) v 9:30 na twitteru uvedl, že kabinet schválil podporu pro kulturní instituce. Zatím se má rozdělovat 750 milionů korun. OSVČ dostanou 60 tisíc korun, firmy budou mít nárok na uhrazení nákladů až do výše 10 milionů korun. Podmínky prý budou mnohem volnější než v minulosti v podobné výzvě. Podpora se ale podle něj zatím týká jen "živého" umění, třeba kina by se tak měla dočkat až příští týden. 

 

 

Kabinet také schválil podporu pro další odvětví postižená pandemií a mimořádnými opatřeními. Před 10. hodinou to na twitter napsal ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

 

 

Později upřesnil, že ti, kteří mají kvůli opatřením povinně zavřeno, například restaurace nebo posilovny, mají nárok na 50% nájemného po dobu tří měsíců. Program je podle něj nastavený tak, že na peníze dosáhne každý z postižených sektorů, kdo o ně zažádá.

 

Na mimořádném zasedání vláda mimo jiné probírala Národní plán na obnovu a využít prostředků REACT-EU, tedy peněz z Evropské unie, které mají sloužit k ekonomické a sociální obnově EU po koronavirové pandemii. Jednání začalo v 7 hodin ráno formou videokonference.

 

"Vláda se zabývá i dotačními programy na podporu těch segmentů společnosti, které jsou nejvíce postižené vyhlášenými protiepidemickými opatřeními," uvedl ráno Úřad vlády ČR na twitteru. Neřešilo se naopak ošetřovné pro OSVČ, o něm chce kabinet rokovat až v pátek.

 

Na programu zasedání byl i mandát premiéra Andreje Babiše (ANO) na summit Evropské rady, který se uskuteční v Bruselu 15. a 16. října. Babiš by tam měl tradičně zastupovat Českou republiku.

Na celý záznam tiskové konference se podívejte ZDE:

TN.cz