PŘEHLED Nákupy na internetu

Rizikových e-shopů přibývá! Těmto se vyhněte obloukem, varuje ČOI

Internetový obchod
Zdroj: Profimedia
Jan Pánik
Jan Pánik
Publikováno 8. 9. 2019
Téma:

Pokud rádi nakupujete na internetu, dávejte si pozor, ze kterých webových stránek zboží objednáváte. Jen za poslední měsíc totiž Česká obchodní inspekce (ČOI) odhalila několik rizikových e-shopů, které vás mohou připravit o peníze. U většiny z nich není jasné, kdo je provozuje. V pořádku nemají ani obchodní podmínky.

Internet často přitahuje vychytralce, kteří se chtějí nezákonně obohatit. Česká obchodní inspekce (ČOI) proto pravidelně obnovuje seznam rizikových internetových obchodů. Vybrané e-shopy považují inspektoři za nebezpečné především kvůli nedodržování zákonných povinností. 

 

"Tyto obchody mají často neznámé provozovatele, nebo jejich provozovatelé sídlí ve státech mimo Evropskou unii. Doporučujeme spotřebitelům, aby nákup na e-shopu, který neznají, vždy dobře zvážili," varuje ČOI na svých webových stránkách. 

 

Poslední e-eshop přidala inspekce na seznam teprve v pondělí. Jde o web penzion68.cz, který nabízí především oblečení. Jeho název tomu však vůbec neodpovídá. "Na stránce nejsou uvedeny identifikační údaje prodávajícího, obchodní podmínky jsou nedostatečné a spotřebitel neví, s kým uzavírá kupní smlouvu a vůči komu může nárokovat svá práva," vysvětlují inspektoři z ČOI. 

 

Na seznamu České obchodní inspekce v podstatě přibývá jeden rizikový e-shop denně. Jen za poslední dva měsíce jich inpektoři objevili více než šedesát. Na jejich seznam se můžete podívat zde:

 

Přehled všech rizikových e-shopů pak najdete na internetových stránkách České obchodní inspekce.

 

U problémových e-shopů často dorazí jiné zboží než to, které si zákazník objednal. V horším případě nedorazí nic. Často však neexistuje žádný kontakt, kde se může kupující obrátit. 

 

 

U zboží z Asie se často stává, že si zákazníci objednají značkové oblečení nebo boty, poštou jim však přijde jen levná náhrada. Vymoci peníze ze společnosti sídlící mimo Evropskou unii je pak téměř nemožné. Vždy si proto zkontrolujte, zda firma, která internetový obchod provozuje, opravdu existuje. Podívejte se, jestli lze někoho z prodávajících kontaktovat.

 

 

TN.cz