Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

norská kauza

Rodiče unáší odebrané děti, kvůli Barnevernu neznají rodný jazyk

Eva Michaláková a její děti
Zdroj: facebook.com

Už i norský tisk začíná řešit kauzu, která je u nás spojená především s rodinou Michalákových. Norský sociální úřad Barnevernet čelí kritice kvůli kontroverzním případům odebírání dětí, které končí v pěstounských rodinách.

Norský deník Aftenposten uvádí, že norské sociální služby kontrolují asi tři tisíce dětí zahraničního původu, nejčastěji z východní Evropy. To je i případ dvou chlapců Evy Michalákové nebo nedávného případu ze Slovenska, kdy norský Barnevern zabavil miminko, které jeho matka nemohla ani nakojit.

 

Děti z východní Evropy končí v Norsku v pěstounských rodinách, které neumějí rodný jazyk dětí. Malé děti z ciziny tak svou mateřštinu zapomínají nebo se ji vůbec nestačí naučit. Hlavně kvůli tomu podle Aftenposten dochází k jejich únosům.

 

Biologičtí rodiče odebraných dětí se ubírají k tomuto zoufalému kroku. Z pěstounských rodin bylo za poslední desetiletí uneseno asi šedesát děti, píše v dnešním vydání deník Aftenposten. Norská sociálka Barnevern, která má za úkol odebírat děti, když je v rodině důvodné podezření ze zneužívání nebo neplnění rodičovských povinností, čelí v poslední době kritice.

 

 

Tento úřad je znám i v Česku. Kvůli tomu, že před čtyřmi lety  odebral děti i Evě Michalákové. Dosud nevyplynul na povrch přesný důvod, proč byly děti matce odebrány. Ve hře ale je existence perverzních fotek z rodiny. Dříve se spekulovalo i o tom, že chlapci musí být od sebe, protože se vzájemně napadali.

pet TN.cz