bezpečnostní opatření

Rodiče nechtějí ve školách roušky. Právník prozradil možný postup

Dítě s rouškou
Zdroj: Getty Images
Martin Klícha
Martin Klícha
18.9. 2020 15:59
Téma:

Bezpečnostní opatření, podle kterého musí žáci na druhém stupni základních škol a výš nosit roušky i během výuky, se některým rodičům nelíbí, mnozí mají strach o zdraví vlastních dětí. Někteří přemýšlí, že děti do školy nepošlou, to ale může být problém. Další vymýšlí jak zařídit, aby děti ve školách roušky mít nemusely.

Od pátku musí mít děti na druhém stupni základních škol a výš roušky nebo jinou ochranu úst a nosu. Některým rodičům se představa toho, že jejich dítě sedí celý den v roušce, nelíbí, někteří argumentují strachem o zdraví dětí.

 

Ty ale do školy chodit musí, jinak by byla zanedbána povinná školní docházka. Od začátku školního roku je opět zavedena prezenční výuka, přechod na distanční výuku nevyhlašují ředitelé, ale ministerstvo nebo krajská hygienická stanice.

 

Anketa

Souhlasíte s tím, aby děti ve škole povinně nosily roušky?

Hlasovalo 5225 lidí.

 

Mimořádná opatření vydaná Ministerstvem zdravotnictví a krajskou hygienickou stanicí podle zákona o ochraně veřejného zdraví jsou právně závazná a všichni, tedy i žáci, učitelé a školy, jsou povinni je dodržovat. Mnozí nyní řeší, jak mohou legálně nechat dítě doma, aniž by porušili zákony České republiky.

 

"V případě základní školy může ředitel školy na základě písemné žádosti zákonného zástupce žáka, pokud jsou pro to dány závažné důvody, povolit individuální vzdělávání žáka (tzv. domácí vzdělávání), jak vyplývá z § 41 školského zákona. Tento institut nicméně nemá sloužit k řešení problematiky epidemie. Vždy se posuzuje, zda jsou pro kvalitní domácí vzdělávání vytvořeny podmínky, které specifikuje zákon. O povolení domácího vzdělávání rozhoduje ve správním řízení ředitel školy," vysvětlila mluvčí ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Aneta Lednová.

 

 

Podobně reagoval i advokát Jan Černý: "Neexistuje žádná zákonná možnost nechat dítě doma, školní docházka je povinná. Lidé se ale mohou pokusit získat výjimku, aby se dítě mohlo učit v rodině. Další možností jsou omluvenky z vážných rodinných důvodů, mezi které patří pohřby nebo svatby, případně samozřejmě důvody zdravotní. To ale potřebuje školák "neschopenku" od lékaře. Dvě poslední zmíněná řešení jsou ovšem krátkodobá, rozhodně ne na celý školní rok."

 

Najdou se tací, kteří posílají děti do školy s lístečkem, že si nepřejí, aby jejich děti nosily ve školách roušky. Na sociálních sítích se již objevili učitelé, kteří oznámili, že budou přání rodičů respektovat.

 

"Absolutně odmítám se podílet na intoxikaci dětí ve školách. Apeluji na všechny rodiče, pošlete zítra děti s lístečkem, že zakazujete, aby Vaše dítě mělo roušku při výuce. A minimálně já to budu respektovat. Stejně tak prosím všechny učitele o stejné stanovisko, pokud se nechcete dívat, jak se děti dusí ve třídách," apeloval na sociálních sítích pan Jaroslav, který je dle jeho slov učitelem.

  

"Takových učitelů nás je hodně. Rodiče se ale musí ozvat. Aby bylo jasné, že většina je proti. Jinak se nemáme o co opřít," reagovala paní Eva.

 

 

Paní Jiřina se již setkala s odmítnutím. "Tak a mám dítko doma, s paní ředitelkou jsem mluvila před školou, asi abych ji nenakazila, prý to bude řešit přes jiné orgány, takže uvidím, co bude dál," napsala.

 

"Ředitel školy (ani učitel) nemůže žákům stanovit výjimku z mimořádných opatření vydaných Ministerstvem zdravotnictví nebo krajskou hygienickou stanicí. Případnou výjimku by musela stanovit tato mimořádná opatření," doplnila Lednová.

TN.cz