Jednorázový příspěvěk

Rouškovné prošlo do závěrečného čtení. Prymula mluvil o epidemii

Jednání Poslanecké sněmovny - Ilustrační foto
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
Ilustrační obrázek.
Jan Houška
Jan Houška
20.10. 2020 15:58
Téma:

Poslanecká sněmovna v úterý posunula do třetího čtení návrh o jednorázovém příspěvku 5000 korun pro důchodce. Starostové přišli s pozměňovacím návrhem, který by zahrnoval také samoživitelky. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) na začátku schůze informoval poslance o vývoji epidemie nemoci Covid-19. Jednání vedl Tomio Okamura (SPD), jelikož předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) je v karanténě. Jednání Sněmovny bylo nakonec přerušeno do středečního rána.

Ministr zdravotnictví na začátku schůze informoval poslance o vývoji epidemie nemoci Covid-19 v České republice. Opoziční politici uvedli, že chtějí k jednání přednostně zařadit body, které epidemii koronaviru řeší.

 

"V tuto chvíli se nacházíme v době, kdy dochází k exponenciálnímu nárůstu ve většině evropských zemí. Situace v naší republice není jednoduchá. Máme zde stále prudký nárůst nakažených osob. Stále nevidíme pozitivní dopad opatření, které jsme zavedly během minulých týdnů,“ uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula.

 

"Mobilita lidí je pořád zhruba 50 procent toho, co bylo v březnu. Stále těch kontaktů je příliš mnoho a opatření nejsou učinná,” dodal Prymula.

 

 

Sněmovna schválila návrh poslance Jaroslava Faltýnka (ANO), aby podpořila dosud přijatá opatření proti epidemii koronaviru. Sněmovna zároveň vyzvala k jejich dodržování.
 

 

Na začátku jednání složil svůj slib nový poslanec Jaroslav Vymazal. Ten nahradil Miroslavu Němcovou, která se stala senátorkou. Poslanci také potvrdili stav legislativní nouze, Umožní to zrychlené projednávání vybraných zákonů.

 

Jednorázový příspěvek nakonec poslanci posunuli do třetího čtení, tedy závěrečného. Sněmovna zároveň schválila pozměňovací návrh, který umožní novelu projednat ve třetím čtení ve zkrácené sedmidenní lhůtě.

 

 

Jednorázový příspěvek tzv. rouškovné ve výši 5000 korun by podle návrhu vlády měli získat lidé, kteří mají nárok na starobní, invalidní i pozůstalostní důchod. Rouškovné by tak stát mělo vyjít na zhruba 15 miliard korun. Starostové podali pozměňovací návrh, aby se příspěvek týkal také samoživitelek. Pro ty chtějí navrhnout dokonce 6000 korun.

 

"Forma jednorázového příspěvku se osvědčila například i v roce 2016. Pokud jde o výdaje na příspěvek jedná se o částku maximálně 15 miliard korun. Výdaje v dalších letech tak nenastanou,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).


"Za hnutí SPD opakuji, že invalidní a starobní důchodci potřebují mít stabilní jistotu života. Důchod není žádný bonus, ale pro většinu lidí sociální dávka. Lidem musíme zaručit minimální výši, která bude stačit ke spokojenému životu,“ vyjádřil se Tomio Okamura.
 

 

 

Poslanci projednávali také návrh zákona o evidenci skutečných majitelů. Ten by podle kritiků z řad opozice mohl pomoci premiéru Andreji Babišovi (ANO) ve střetu zájmů. Řešit by se mělo také uzákonění digitální daně.

 

Návrh programu schůze čítá 497 bodů. Vzhledem k epidemiologické situaci se poslanci opět sešli pouze v omezeném počtu. Sněmovna své jednání v úterý přerušila a bude pokračovat až ve středu ráno.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz