Návrat opatření

Roušky znovu povinně v MHD i obchodech, oznámil ministr Vojtěch!

Petr Zelený
Petr Zelený
17.8. 2020 12:39
Téma:

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na pondělní tiskové konferenci oznámil, že spolu se začátkem školního roku se do Česka vrátí některá už zrušená opatření spojená s Covid-19. Povinně tak znovu nasadíme roušky.

"Od 1. září bude znovu plošně povinné nošení roušek ve veřejné dopravě a také ve vnitřních prostorách jako jsou obchody," oznámil Vojtěch. Podle něj je opatření navázané na začátek školního roku a stím spojený větší pohyb lidí.

 

Mezi vnitřní prostory se pochopitelně počítají také úřady či pošty a právě již zmíněné školy. V nich ovšem krytí nosu a úst bude povinné jen ve společných prostorách, například na chodbách, ne přímo ve třídách.

 

Povinnost mít zakryté dýchací cesty se od září bude opět vztahovat také na vnitřní akce. A to bez ohledu na počet účastníků. Restaurací se nicméně nové nařízení dotknout nemá.

 

 

"Považujeme to za preventivní opatření. V zahraničí je to zcela běžná praxe. Čeká nás asi složitý podzim a zejména od 1. září velká sociální interakce v rámci společnosti i veřejné dopravy," dodal Vojtěch.

 

Podívejte se na reportáž Televize Nova:

 

Nadále zůstávají v platnosti omezení počtu účastníků na hromadných veřejných akcích - na těch venkovních je to maximálně pět sektorů po tisíci lidech, na vnitřních poloviční počet účastníků.

 

Novinkou je, že v hledištích už nebude muset být každá druhá řada volná, když bude nošení roušek opět povinné. "Byl to požadavek divadel či koncertních síní," zmínil Vojtěch.

 

 

Úřady pracují také na tom, aby zařízení sociálních služeb - stejně jako už nyní nemocnice - podávala informace o pacientech s Covid-19.

 

Od začátku školního roku jsou roušky povinné i na školách. Žáci a studenti je nemusí mít ve třídě, na chodbách a ostatních společných prostorách ale ano. Zda budou roušky povinné i v tělocvičně, nebo zda tělocvik studentům v letošním školním roce odpadá - ministerstvo školství odpoví zřejmě v úterý. V ranních hodinách se totiž chystá zveřejnit manuál, který dnes odeslalo do škol.

 

 

"To není jenom manuál, který by řešil protiepidemická nebo hygienická opatření, ale i pedagogická část, která pokrývá principy úspěšného vzdělávání na dálku," vysvětlil ministr školství Robert Plaga (ANO). Doplnil, že manuál pro školy s instrukcemi na ochranu proti koronaviru jeho resort představí v úterý dopoledne.

 

Epidemiolog Roman Prymula dále řekl, že délka izolace (pro lidi s potvrzenou nákazou) i karantény se zkrátí ze současných dvou týdnů na minimálně deset dní.

 

"V konkrétních případech mohou hygienici tuto dobu prodloužit. Budou také výjimky týkající se rizikových skupin, kdy bude na závěr této doby vyžadován test," upřesnil Prymula. Testování se tak má týkat například lidí se zhoršenou imunitou nebo zdravotníků.

Záznam celé tiskové konference:

TN.cz