Domácí

V ČR se nakazilo už přes 20 tisíc lidí! Nové ohnisko hlásí další nemocnice

V ČR se nakazilo už přes 20 tisíc lidí! Nové ohnisko hlásí další nemocnice
Zdroj: TV Nova

V Česku se od začátku epidemie potvrdilo již přes 20 tisíc případů nákazy koronavirem. Nejhůř je na tom aktuálně Uherskohradišťsko, kde vznikla nová ohniska nákazy. Jedno z nich je na rehabilitačním oddělení Uherskohradišťské nemocnice.

"U tří pacientů, kteří byli po totálních náhradách velkých kloubů hospitalizováni společně na jednom pokoji našeho oddělení rehabilitace, se v pátek objevily lehké příznaky respiračních obtíží, které jsme nepodcenili a ihned jsme nechali odebrat vzorky na covid," uvedl ředitel nemocnice Petr Sládek.

Všem třem vyšel test pozitivně, proto byli přeloženi na infekční oddělení. Průběh nemoci je u nich lehký. Nemocnice nechala otetovat i své zaměstnance, z nichž deset aktuálně zůstává v domácí karanténě, protože se u nich potvrdil koronavirus.

"V rámci trasování a testování dalších kontaktů plánujeme otestovat více než stovku našich zdravotníků. V tuto chvíli už máme u více než poloviny z nich vzorky odebrané," sdělil Sládek.

Související obsah

Provoz všech oddělení běží standardně, nemocnice pouze zastavila příjem na rehabilitaci. "Odkládáme dočasně plánované operace náhrad kyčelních, kolenních a ramenních kloubů, protože bychom tyto pacienty nemohli přeložit právě na zmiňovanou rehabilitaci," vysvětluje Sládek.

Právě Uherské Hradiště je aktuálně nejvíce zasaženým okresem v České republice. Na 100 tisíc obyvatel tam připadá 33,75 nakažených. Následuje jej Praha se 32,47 pacienty s Covid-19 na 100 tisíc obyvatel a Frýdek-Místek se 32,14.

Počet osob s Covid‑19 přepočtený na 100 tisíc obyvatel - kumulativní přehled za posledních sedm dní

Zdroj: MZ ČR

Vysoký počet nakažených za posledních sedm dní hlásí také Havlíčkův Brod, Plzeň-sever, Klatovy, Opava a Chrudim. V Moravskoslezském kraji, který byl dlouhou dobu nejpostiženější, se začíná situace uklidňovat. V celkových číslech je na tom však stále nejhůř. Čtvrtina všech nakažených, tj. více než pět tisíc, je evidována právě v Moravskoslezském kraji.

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí aktualizovalo tzv. semafor, tedy mapu stupňů pohotovosti podle míry rizika nákazy v okresech České republiky. Riziko komunitního přenosu aktuálně nehrozí nikde. Pouze Praha a Frýdecko-místecko jsou označeny zelenou barvou, která varuje před lokálními ohnisky. Zbytek republiky je bílý a nepředstavuje žádné riziko.

 

Zdroj: MZ ČR

Potvrzených případů od začátku epidemie je už více než 20 tisíc. V neděli přibylo 121 nakažených, v porovnání s předchozím dnem se tak jedná o výrazný pokles. V sobotu se počet případů zvýšil o 197, což byl nejvyšší sobotní nárůst od konce června.

Související obsah

Nedělní čísla se oproti předchozímu týdnu nijak výrazně nezměnila. Minulou neděli přibylo 122 nových případů. Téměř 14 tisíc pacientů se z nemoci již vyléčilo, aktuálně tak v České republice zůstává 5 816 aktivních případů. Většina z nich má jen mírný průběh - v nemocnicích je momentálně hospitalizováno 104 pacientů s Covid-19.

Celkový počet nakažených koronavirem ve světě je už téměř 22 milionů. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

Nejvíce nakažených v Evropě přibývá ve Španělsku, Moldavsku, Kosovu a Černé Hoře:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz