Nebezpečné kapesníčky

Papírové kapesníky obsahují toxické bakterie už z výroby! Výsledky testu

Nebezpečné papírové kapesníky
Zdroj: Getty Images
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 9. 1. 2020
Téma:

S přicházející chřipkovou sezónou jsou papírové kapesníky neocenitelnými pomocníky. Na jejich kvalitu se v nezávislém srovnávacím testu zaměřila spotřebitelská organizace dTest. Laboratorní testy odhalily, že kapesníčky, které máme za hygienické a nezávadné, ve skutečnosti už z výroby obsahují bakterie, které mohou ohrozit naše zdraví.

Podle výsledků testu nezáleží kvalita kapesníků na tom, kolik vrstev mají, ani na tom, jestli se jedná o dražší nebo levnější značky. dTest se zaměřil na tří a čtyřvrstvé kapesníky od deseti až třiceti balíčků v balení. Kromě nezávadnosti testoval i možnou dvojí kvalitu výrobků.

 

"Velmi nás zajímalo, jak se liší stejné výrobky prodávané v různých evropských zemích. V akreditované laboratoři jsme proto testovali české kapesníky spolu se vzorky od zahraničních spotřebitelských organizací," informovala šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmanová.

 

 

Kromě pevnosti a savosti se testovala i přítomnost mikroorganismů a nežádoucích chemických látek. Největším rizikem pro zdraví jsou podle odborníků aerobní bakterie a spory, které k životu potřebují kyslík a střední teploty. Do kapesníčků se prý mikroby dostávají přímo ve výrobě.

 

Bakterie zřejmě obsahovala už prvotní surovina, ze které se kapesníky vyrábí, která jimi "nakazila" výrobní stroje. V těch se mikrobům podle odborníků daří přežívat a na výrobním povrchu pak vytvoří vrstvu biofilmu. Voda, která ve stroji cirkuluje, následně nebezpečí roznáší dál.

 

 

"Výskyt mikroorganismů se papírové výrobě nevyhýbá. Některé z nich mohou škodit při výrobě (vytvářejí sliz), jiné následně mohou ovlivnit bezpečnost kapesníků produkcí toxinů. Největší hrozbu představují aerobní mezofilní a sporogenní bakterie, které dovedou přežít nehostinné podmínky v podobě spor. Problém může nastat v případě, že se takto kontaminované kapesníky dostanou do kontaktu s podrážděnou pokožkou nosu, otevřenou ranou, jídlem či do vlhkého prostředí," vysvětluje Hoffmanová.

 

Takové bakterie produkují toxiny, které mohou vyvolat otravu. Příkladem velmi nebezpečné sporogenní bakterie je Clostridium botulinum, která vytváří smrtelně nebezpečný botulotoxin. Otrava tímto jedem může dle odborníků skončit až smrtí a provází ji malátnost, bolesti břicha, zvracení, sucho v ústech, problémy s polykáním a poruchy dýchání.

 

GALERIE: Nebezpečné kapesníky

1
/
4
Zdroj: dTest
Toxické kapesníky 1

 

"Sporogenní bakterie jsme našli ve výrobcích dm Soft & Sicher Recycling, Harmony Extra Soft Premium a Kaufland/K-Classic Supersoft Handkerchiefs. Kapesníky Kauf­land/K-Classic Supersoft Handkerchiefs navíc obsahovaly nejvíce mezofilních bakterií," uvedla Hoffmannová.

  

Potenciálně nebezpečné mohou být i chemické látky, které kapesníky obsahují, tedy optické rozjasňovače, antimikrobiální látky a formaldehyd. Tyto chemikálie, které se do výrobku dostávají při výrobě a zpracování papíru, se posléze mohou při použití kapesníku uvolňovat. Na rozdíl od bakterií toto nebezpečí dTest neprokázal.

 

 

 

Na základě výsledků srovnání vyšlo podle dTestu, že nejkvalitnější kapesníky pocházejí z Rakouska, nejméně kvalitní jsou české produkty, zejména značky Billa a Clever. Jejich zahraniční obdoba ukázala vyšší pevnost i savost, ale také menší množství škodlivých mikrobů.

TN.cz