Masivní protesty

Rusové vyrazili podpořit Navalného, policie jich několik tisíc zadržela!

Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 21:35
31.1. 2021 13:51
Téma:

Tisíce Rusů vyšly v neděli do ulic měst po celé zemi na protest proti věznění opozičního lídra a nesmlouvavého kritika režimu Alexeje Navalného. Podle dostupných informací policie do přibližně 21. hodiny našeho času zadržela už více než pět tisícovek demonstrantů. Včetně Navalného manželky.

Například v metropoli Moskvě policisté už předem uzavřeli v centru města stanice metra a zároveň tu omezili volný pohyb. Zároveň tu zadrželi asi 140 demonstrantů, uvedla krátce po nedělním poledni britská BBC.

 

Portál OVD-info, který monitoruje podobné demonstrace a aktivity policie, krátce před 14. hodinou našeho času uvedl, že zadržených je více než 2200, z toho přes 500 přímo v Moskvě. Po 17. hodině byl počet zadržených přes 4300, z toho v Moskvě 1357 a Petrohradu 950. A po 21. hodině skončilo v rukou policie bezmála 5100 lidí.

 

Podle zpráv z místa si protestující Rusové s policií často hráli na kočku a myš - přiblížili se a krátce na to se zase stahovali zpět. Přesto se těžkooděncům dařilo některé z účastníků nepovolených protestů chytat a odvádět k přistaveným autobusům a antonům. Podle spolupracovníků vězněného opozičního lídra byla mezi zadrženými i Navalného manželka Julija. Úřady ji ale následně propustily. 

 

Kromě Moskvy vyšli nespokojení Rusové do ulic třeba v Petrohradu, rodišti ruského prezidenta Vladimira Putina, a na zdejším náměstí začali vykřikovat hesla jako "Pryč s carem." V Novosibirsku, kde kvůli časovému posunu demonstrace proběhly dříve, lidé pro změnu skandovali "Svobodu!" nebo "Putin je zloděj."

 

 

Rozsáhlé protesty se v zemi konaly už o minulém víkendu. Policie při nich dohromady zadržela více než tři tisíce lidí.

 

Ruské úřady zatkly opozičního lídra Alexeje Navalného bezprostředně poté, co se do vlasti vrátil z Německa, kde se delší dobu léčil po otravě. Podle západních expertů mu byl podán jed novičok.

 

Navalnyj tvrdí, že ho otrávili ruští agenti na Putinův příkaz, investigativní novináři ukázali prstem na tajnou službu FSB. Kreml nicméně jakýkoli podíl na téměř smrtelné otravě odmítá a uvádí, že opoziční lídr byl zatčen a uvězněn kvůli tomu, že se pravidelně nehlásil na policii po podmínečném odsouzení.

 

Ruská policie tento týden také zadržela bratra Alexeje Navalného. Více zjistíte v reportáži:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz