Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

úmrtí v akci

Obří vlna solidarity! Lidé rodinám padlých vojáků poslali 10 milionů

Zdroj: TV Nova

V pátek o půlnoci skončila veřejná sbírka pro rodiny tří českých vojáků, které začátkem srpna zabil v Afghánistánu sebevražedný atentátník. Těsně před uzavřením se podařilo shromáždit více než deset milionů korun.

V pátek v 10 hodin dopoledne čítala suma na kontě Vojenského fongu solidarity, která bude věnována rodinám padlých vojáků, 10 182 265 korun. Lidé mohli příspěvky posílat až do páteční půlnoci. Přesná částka, která se vybrala, zatím není známa.

 

"Velice si vážíme všech příspěvků, oceňujeme podporu občanů a také to, že vyjádřili sounáležitost rodinám vojáků," uvedla majorka Vlastimila Cyprisová z odboru komunikace Generálního štábu armády ČR (GŠ AČR).

 

"Svědčí to o tom, že Češi nejsou tak špatný národ," reagoval historik a ředitel Odboru pro válečné veterány.

 

 

Tragickou událost, při které v Afghánistánu 5.8. zahynuli tři vojáci z 42. mechanizovaného praporu v Táboře, připomíná stále před budovou GŠ AČR pietní místo s jejich fotkami.

 

Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek padli do předem dobře připravené léčky sebevražedného atentátníka, z níž se neměli šanci dostat. Zástupce náčelníka Generálního štábu AČR Jiří Verner před časem zdůraznil, že vojáci nepochybili a jejich smrt zachránila životy dalších lidí.

 

Záhy poté byli in memoriam povýšeni do hodností štábních praporčíků a dostalo se jim pohřbů se všemi vojenskými poctami. Prezident republiky Miloš Zeman oznámil, že 28. října všem třem vojákům udělí medaili za hrdinství.

 

 

Na zahraničních misích zemřelo od roku 1991 celkem 28 českých vojáků. Pro jejich rodiny a veterány existuje Vojenský fond solidarity. Na jeho účet mimo jiné poputuje výtěžek ze zítřejšího charitativního běhu v Chrudimi, který pořádají tamní výsadkáři.
 

tn.cz / TV Nova