Nová Komise

Šéfka Evropské komise schválila kandidáty, Česko vybralo Jourovou

Ursula von der Leyen
Zdroj: Profimedia
Ursula von der Leyenová
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
9.9. 2019 13:06

Nová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová odsouhlasila jména lidí, kteří s ní mají v Komisi zasednout. Jednotlivé kandidáty navrhly členské státy. Jakého portfolia se ujmou, prozradí Von der Leyenová v úterý. Adepti na místa komisařů pak podstoupí slyšení v Evropském parlamentu, který následně bude celou komisi schvalovat.

O schválení nominantů vybraných členskými státy informovala Evropská komise na svém webu. Česko bude i v nové komisi zastupovat bývalá ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová. Ta byla členkou i končící Junckerovy komise, kde měla na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitele a otázky rovnosti pohlaví.

 

Na jmenování Von der Leyenové do čela komise se na začátku července shodla Evropská rada, 16. července ji podpořil i Evropský parlament. Získala 387 hlasů, proti bylo 327 europoslanců. Bude první ženou v čele Komise.

 

Jejími zástupci mají být Nizozemec Frans Timmermans a dánská eurokomisařka Margrethe Vestagerová. V pozici zástupce EU pro zahraniční politiku vystřídá Federicu Mogheriniovou Španěl Josep Borrell.

 

 

Stejně jako Češi, i Slováci nominovali do Komise stejného zástupce, jako v předešlém období – Maroše Šefčoviče. Zástupce už v Komisi nemá odcházející Velká Británie

 

Komisi složili zástupci Evropské lidové strany, Strany evropských socialistů a středové formace liberálů, kteří po volbách přijali jméno Obnova Evropy. Polsko v komisi reprezentuje zástupce, jehož strana je členem formace Evropských konzervativců a reformistů.

 

 

V úterý Von der Leyenová oznámí, jak mezi jednotlivé nominanty rozdělila portfolia. Český premiér Andrej Babiš v minulosti opakovaně vyjádřil přání, aby Věra Jourová získala ekonomická portfolio. Adepty na místa eurokomisařů pak čeká tzv. grilování v parlamentních výborech. Evropský parlament pak bude schvalovat komisi jako celek.

 

Více o jmenování Von der Leyenové do čela komise v reportáži:

vbo TN.cz