šíření nemoci

Na Bulovku přivezli mladíka, má všechny příznaky nákazy, přijel z Itálie

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Publikováno 26. 2. 2020
Téma:

Francie potvrdila další úmrtí koronaviru. Ve středu v noci zemřel v nemocnici 60letý muž, který byl učitelem na vysoké škole. Na pražskou Bulovku byl převezen mladík s podezřením na nákazu koronavirem. Má vysokou horečku a vykazuje všechny příznaky onemocnění. V Německu se zase koronavirus potvrdil u učitelky mateřské školky.

Souhrn hlavních událostí 

- Na pražskou Bulovku byl převezen 17letý mladík s podezřením na koronavirus

- První případ koronaviru potvrdilo Řecko

- Pětičlenná česká rodina může opustit karanténu v hotelu v Tenerife

- Virus se dostal i do Jižní Ameriky, konkrétně Brazílie

- Počet úmrtí stoupl v Itálii na dvanáct

- Německý ministr zdravotnictví se obává vypuknutí epidemie koronaviru v zemi

 

U mladíka, který byl ve středu převezen do nemocnice na Bulovce s podezřením na nákazu smrtícím virem, budou výsledky testů známy nejdříve ve čtvrtek. Sedmnáctiletý mladík měl vysokou horečku a mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová potvrdila i to, že přicestoval z jedné z rizikových zemí. Poté byl propuštěn do domácí léčby. 

 

Další Čech, kterého ošetřili lékaři ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně, koronavirus nemá. Do nemocnice vyrazil poté, co se vrátil z dovolené z Itálie a měl horečku. I tak musí muž zůstat v domácí karanténě po dobu čtrnácti dnů. 

 

Počet obětí koronaviru v Itálii stoupl na dvanáct a nakažených je více než 400. Mezi pacienty je také italský doktor, který vyrazil na dovolenou na ostrov Tenerife do hotelu H10 Costa Adeje Palace. Poté u něho lékaři nemoc potvrdili. Španělské úřady proto okamžitě hotel uzavřely a lidé skončili v karanténě včetně šesti Čechů.

 

On-line reportáž

Epidemie koronaviru

22:45

Prvního nakaženého hlásí i Rumunsko. Pacienta s onemocněním Covid-19 potvrdil rumunský ministr zdravotnictví.

22:13

V Berlíně se objevil pacient s podezřením na koronavirus. Žena, která přicestovala z Milána, je momentálně v karanténě v nemocnici. Má vysokou horečku. Výsledky jejích testů budou prý známy po půlnoci.

22:05

Kuvajtské aerolinie budou evakuovat kuvajtské občany z Milána. V Bahrajnu se objevilo sedm nových případů nákazy. Výletní loď MSC Meraviglia nesměla zakotvit ani v Mexiku. Přestože kapitán prokázal záznamy ze zdravotní dokumentace, že nákaza se na palubě lodi nevyskytuje a jedná se pouze o sezónní chřipku, obavy z koronaviru jsou příliš velké.

 

"Hotel je skutečně uzavřen. Není možné jakkoliv se do něj dostat, není možný osobní kontakt. Pouze telefonický. Karanténa je španělskými úřady nařízena. A velmi pravděpodobně bude muset být absolvována našimi občany po celou dobu čtrnácti dní," řekl v úterý večer TV Nova ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Informaci potvrdili také úředníci Kanárských ostrovů, uvedl deník Sky News

 

Záběry od hotelu na Tenerife, kde jsou uvěznění turisté:

 

 

V hotelu uvízla pětičlenná rodina, která zažívala noční můru. "Všude jsou policisté, létají nad námi helikoptéry, zaměstnanci chodí v rouškách. Uzavřeli i jídelnu," popsala Češka situaci. Celý telefonát s ní si můžete poslechnout zde.  Rodině bylo dnes umožněno opustit karanténu.

 

V úterý koronavirus potvrdily další evropské státy, a to Rakousko a Chorvatsko. Nemoc se objevila v rakouském Tyrolsku u páru, který pochází z italského Bergama, uvedla agentura APA.

 

Ve Vídni policie obklíčila gymnázium, podezření z nákazy koronavirem se objevilo u jedné učitelky:

 

 V Olomouci zasedl krizový štáb a připravil nová opatření:

 

V chorvatském Záhřebu zase leží pacient, který se před nedávnem vrátil z Říma. Lékaři u něho potvrdili koronavirus. Nemocí se nakazil také jeho bratr, napsal portál Dnevnik

 

Další případ potvrdilo také Německo, kde v Bádensko-Württembersku převezli lékaři do nemocnice 25letého muže. Nemocí se měl nakazit na dovolené v Miláně, informoval portál Bild. A virus se objevil i u 47letého muže ze Severního Porýní-Vestfálska. Ten je v kritickém stavu. Koronavirus se dostal i do Jižní Ameriky, a to konkrétně do Brazílie. 

 

 

Kvůli koronaviru zavedlo opatření už Letiště Václava Havla Praha a také letiště v Brně, odkud lidé směřují do Bergama. První letadlo s cestujícími přiletí ve středu a čekat na ně bude lékař. Ten lidem s horečkou nebo jinými příznaky poskytne pomoc nebo konzultaci. 

 

Na letištích platí kvůli riziku nákazy zpřísněná opatření:

 

Počet obětí se stále zvyšuje po celém světě. Celkem nemoci podlehlo 2 764 lidí, nakažených je více než 80 tisíc. První případ koronaviru potvrdilo už také Alžírsko, v Jižní Koreji se nemocí nakazil americký voják.

 

GALERIE: Nebezpečí koronaviru v Itálii

1
/
6
Zdroj: Profimedia
Nebezpečí koronaviru v Itálii - 1

 

Podívejte se na tiskovou konferenci Bezpečnostní rady státu:

Související témata:
TN.cz