Nákaza ve školství

Vyprázdní se znovu školy? Částečně nebo úplně zavřených je jich už 250!

Martin Klícha
Martin Klícha, Dominika Janochová
15.9. 2020 19:38
Téma:

S rostoucími počty nakažených koronavirem rapidně přibývá žáků a pedagogů v karanténě. A tak se otevírá otázka, jestli hygienici znovu plošně školy neuzavřou. Zatím doporučují nosit roušky i ve třídách. Nechávají to ale na ředitelích škol. Podle ministerstva zdravotnictví je částečně nebo úplně uzavřeno zhruba 250 škol. Denně přibývají desítky žáků a učitelů, kteří musejí do karantény.

Jen během prvních deseti dní školního roku zavřeli hygienici kvůli šířící se nákaze 39 škol. Další den po dni přibývají. "V podstatě od minulého týdne není den, aby některá třída nešla do karantény, takže neustále řešíme kontakty na rodiče a jednáme s hygienou, ta bohužel nezvládá. Vůbec se jim nedivím, protože toho musí mít hrozně moc," zamýšlí se předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.

 

Podle nejnovějších statistik je uzavřeno nebo učí omezeně 247 škol. Nejvíce ve Středočeském, Jihočeském, Plzeňském a Libereckém kraji. Jen k pátku pak ministerstvo zdravotnictví evidovalo 193 učitelů s pozitivním testem a 1123 pedagogů v karanténě. Pozitivně testovaných bylo 393 studentů a žáků, v karanténě je 5498 dětí.

 

Nasadí děti při vyučování roušky? Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

"Podle situace v Praze by bylo opravdu lepší, aby se školy na nějakou dobu zavřely, protože takhle ta výuka stejně nemá cenu," má jasno Schejbalová.

 

 

Do českých škol chodí v současnosti zhruba 1,8 milionu studentů a žáků a vyučuje v nich téměř 170 tisíc pedagogů. Podle hygieniků ale plošné uzavření škol zatím není v plánu.

 

"Já bych nechtěl postupovat touhle cestou, protože zavření škol na dlouhou dobu, což bylo vlastně před prázdninami, není úplně šťastným řešením. Myslím, že školní docházka by měla probíhat a řešení, které se nabízí, je, že minimálně pedagogové by měli mít respirátor," míní epidemiolog Roman Prymula.

 

Kvůli zhoršující se situaci v Jihočeském kraji se členové bezpečnostní rady na úterní schůzi shodli na zavedení dalších opatření. Žáci od druhého stupně základních škol výše budou muset od pondělí nosit ochranu úst i nosu i během výuky. Mění se také podmínky testování bezpříznakových lidí v karanténě.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

 

"Osobám, kterým byla nařízena karanténa po významném kontaktu s nakaženým a jsou bez příznaku onemocnění, nebude výtěr prováděn hned na začátku karantény, ale postačí provést tento test až desátý den, kdy se případná nákaza v testu opravdu potvrdí," vysvětlila hejtmanka kraje Ivana Stráská.

 

"Roušky budou nutné na druhém stupni základních škol, na středních a vysokých školách. A to nejen při pohybu po chodbách, ale také v průběhu výuky," doplnila Stráská s tím, že opatření sníží i počty karantén učitelů a žáků v návaznosti na nové podmínky pro karantény, které vydalo ministerstvo zdravotnictví. Obě nařízení budou platit od pondělí 21. září.

 

O případném uzavření škol a nošení roušek promluvil v Televizních novinách místopředseda sněmovního školského výboru Lukáš Bartoň:

pez TN.cz