Válka

Situace na Ukrajině se dál přiostřuje, Zelenskyj žádá NATO o rychlé přijetí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: Profimedia
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Jan Houška
Jan Houška
6.4. 2021 14:56
Téma:

Vyhrocená situace na Ukrajině se i nadále zhoršuje. Prezident země Volodymyr Zelenskyj žádá NATO o urychlení procesu vstupu Ukrajiny do Severoatlantické aliance. Důvodem jsou hromadící se ruské vojenské jednotky na hranicích.

Napětí mezi Ukrajinou a Ruskem se v posledních dnech opět stupňuje. Znepokojení ve světě způsobily především záběry, které zachycují těžkou techniku ruské armády mířící k ukrajinským hranicím.


Podle Kremlu však Ukrajině žádné nebezpečí nehrozí, jelikož Rusko své jednotky přesouvá pouze kvůli vlastní bezpečnosti. "Ruská federace přemisťuje svá vojska pouze v rámci svého území. Žádné nebezpečí to pro nikoho nepředstavuje," sdělil minulý týden novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

 


Slova Kremlu ale Ukrajinu příliš neuklidnila. Podle tamních médií se měl o víkendu prezident Volodymyr Zelenskyj sejít s generály a šéfem vojenské rozvědky, a to právě kvůli možnému napadení Ukrajiny ruským vojskem. Zelenskyj zároveň v úterý vyzval NATO, aby urychlilo proces vstupu Ukrajiny do Severoatlantické aliance.

 

Ukrajina má podporu také od USA. Americký prezident Joe Biden totiž uvedl, že chování Ruska považuje za zbytečnou provokaci. Kreml zároveň v úterý podle francouzské agentury AFP uvedl, že by případné členství Ukrajiny v NATO jen zhoršilo situaci.

 

Od začátku roku zemřelo při bojích na východní Ukrajině už 23 ukrajinských vojáků. Ztráty na ruské straně a v řadách proruských separatistů nejsou známé.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz