závadný modul

Na aplikaci FaceApp se zaměřili hackeři! Takto se můžete bránit

Téma:

Trvalo to jen několik dní a už se objevily první pokusy hackerů zneužít aplikaci FaceApp, která se stala na internetu velkým hitem. Umožňuje lidem zjistit, jak na jejich tváře bude působit rostoucí věk.

Odborníci ze společnosti Kaspersky, která vyvíjí stejnojmenný ochranný systém pro počítače a jiné elektronické platformy, upozorňují na falešnou aplikaci, která se tváří jako program FaceApp.

 

Přitom už samotná aplikace vzbuzuje obavy, zda-li se nejedná o špionážní projekt. Může totiž využítvat informace z Facebooku a může se dostat k datům v telefonu. Práva k fotce pak navíc náleží tvůrcům aplikace. Více si přečtěte zde.


Falešná aplikace byla podle odborníků vyvinutá s jediným cílem, a to infikovat zařízení uživatelů adwarovým modulem označovaným jako MobiDash. Po stažení této aplikace, obvykle z neoficiálních zdrojů, a jejím nainstalování se zobrazí falešné hlášení o chybě. Aplikace se následně na oko odstraní. Škodlivý modul ale na zařízení zůstane schovaný a zobrazuje nevyžádanou reklamu.


Společnost uvádí, že se s touto aplikací za poslední dva dny setkalo celosvětově asi 500 uživatelů, přesný počet zasažených zařízení ale není známý. Už se objevilo téměř 800 různých modifikací nebezpečného modulu.

 


"Vzhledem k tomu, že falešná verze FaceApp měla během pár dnů stovky obětí, můžeme bohužel ještě očekávat jejich strmý nárůst. Chceme proto uživatele nabádat k tomu, aby si nestahovali aplikace z neoficiálních zdrojů a chránili svá zařízení bezpečnostními programy,“ doporučil odborník na kybernetickou bezpečnost ze společnosti Kaspersky Igor Golovin.


Pokud jste si falešnou aplikaci již nainstalovaly, nejlepším postupem, jak se jí zbavit, je instalace některého z bezpečnostních programů. Následně spusťte scan zařízení, kdyrý by měl škodlivý program odhalit a zcela odstranit.
 

Související témata:
rod TN.cz