otevřený dopis vládě

Známí lékaři odmítají další opatření. Bez nich umře 200 lidí denně, tvrdí Prymula

Roman Prymula se vyjádřil ke koronavirové situaci
Zdroj: TV Nova
Martin Klícha
Martin Klícha
4.10. 2020 12:51
Téma:

Skupina známých lékařů zveřejnila otevřený dopis vládě, parlamentu a médiím, ve kterém vyzvala k uklidnění situace. Lékaři chtějí, aby například bylo upuštěno od dalších restriktivních opatření a aby se netestovali lidé bez příznaků. Na výzvu znepokojeně reagoval ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), podle něj nikdo z podepsaných nerozumí epidemiologii a nechápe základní fakta. Bez dalších opatření podle Prymuly za další měsíc může umírat až 200 lidí za den.

Otevřený dopis zkritizoval ministr zdravotnictví v neděli na twitteru. Přístup signatářů ho podle komentáře evidentně ani trochu nepotěšil.


"Nikdo z nich nerozumí epidemiologii a překvapivě nechápe ani základní fakta. Za poslední měsíc počet zemřelých denně 10krát vzrostl ze 2 na 20," zveřejnil Prymula s tím, že když nebudeme dělat nic, za další měsíc bude umírat 200 lidí denně v pozitivním scénáři. Také reagoval na informace o vakcíně, ta dle jeho slov povinná nebude.

 

Anketa

Souhlasíte se zaváděním dalších omezení a opatření?

Hlasovalo 4593 lidí.

 

Prymula navíc uvedl ve vysílání České televize, že bude v pátek zveřejněna strategie, jak bude vláda postupovat, když opatření například nebudou fungovat. "V pátek tento týden bude skutečně připraven komplex opatření, která se budou odvíjet od určitých parametrů a která budou říkat, jak se zachovat tento pátek z hlediska poměrně měkkých opatření ještě. Pokud se to nepovede, jak se zachováme příští pátek, která opatření tady nastanou a jaká opatření chceme udělat dlouhodobě," zveřejnil Prymula.

 

Reakce ministra zdravotnictví:

 

K mimořádným opatřením se v neděli vyjádřil také prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro televizi Prima. Podle něj není nic cennějšího než lidský život, s opatřeními souhlasí, i když mohou být drastická.

 

Pod zmíněný otevřený dopis se podepsali například Roman Šmucler, Jan Pirk a další lékaři, podle kterých ohrožení spočívá spíše v restriktivních opatřeních než v nemoci samotné, dle jejich slov jsou si vědomi vážnosti situace i zdravotnicích rizik.

 

Z medicínského hlediska nevidí důvod k prohlubování restriktivních opatření, po vládě chtějí, aby:

- upustila od dalších restriktivních opatřeních

- povinné roušky zavedla pouze tam, kde to jednoznačně vyžaduje situace

- upustila od povinného testování osob bez příznaků a nezbytnost testu ponechala na uvážení ošetřujícího lékaře

- nedopustila uvedení narychlo připravených vakcín na trh a nezaváděla vakcinaci jako povinnou

- věnovala se práci na obnově zdevastovaného hospodářství

 

 

Podle skupiny lékařů je jasné, že tento typ koronaviru nepředstavuje pro zdravé lidi v produktivním věku vážnou hrozbu, jestliže nejsou dlouhodobě vystaveni vysoké dávce viru. Jistou hrozbu podle nich virus představuje pro starší a chronicky nemocné, to ale i další koronavirové, chřipkové a další virové infekce. "Věříme, že naše zdravotnictví je na vysoké úrovni a je schopno se o ohroženou skupinu obyvatel postarat," zveřejnili signatáři otevřeného dopisu.

 

 

Podle nich je mnohem nebezpečnější mediální obraz onemocnění Covid-19, protože se žádné jiné nemoci nevěnovalo tolik pozornosti, veřejnost je kvůli tomu podle lékařů nebývalým způsobem vystrašena.

 

"Existuje mnohem více a závažnějších onemocnění, než je Covid-19, a lidé jimi nejsou neustále všemi médii stresováni. Zaměřit pozornost veřejnosti na jeden konkrétní typ koronaviru je nebezpečný precedens, vzbuzující strach a devastující psychiku lidí a jejich sociální vztahy, který může mít nedozírný ničivý dopad na ekonomiku a celkový život společnosti," vysvětlila skupina lékařů v otevřeném dopisu.

 

Restriktivní opatření podle signatářů nemají opodstatnění a vyvolávají v obyvatelstvu strach. Plošné nošení roušek podle nich není vhodné, ve školách je to pak vyloženě chyba, protože děti nepatří do ohrožené skupiny. Restriktivní opatření také výrazně drtí ekonomiku.

 

 

Současně vyzývají ke zveřejňování statistik zohledňujících celkový kontext, protože se jednotlivé statistiky dají interpretovat různými způsoby. Zaměřili by se také na větší informovanost v dalších oblastech prevence a léčby.

 

"Vláda by měla zastavit ekonomický pád země, upokojit obyvatelstvo, zaručit svobodu každého jednotlivce ve všech oblastech a dát jasně najevo, že kulturní, společenský a ekonomický život země nehodlá obětovat boji s jedním druhem viru. Vraťme život do normálních kolejí s tím, že zkušenosti z posledních měsíců pomohly lidem více přemýšlet o zdravém způsobu života a vlastních schopnostech převzít za sebe odpovědnost," myslí si podepsaní lékaři.

 

Mezi premiérem a Prymulou to skřípe. Více v reportáži:

 

TN.cz