Aktualizováno 18.10. 2017 22:01
Volby 2017

Debata TN.cz: Tohle slibují favorité voleb českým občanům

Zdroj: TN.cz

Web TN.cz si na středu přichystal další předvolební debatu. Tentokrát se v ní střetli zástupci osmi nejsilnějších stran. Debatovi o bezpečnosti a migraci, ekonomice, sociálních jistotách nebo o budoucnosti České republiky a Evropské unie.

Do druhé debaty na webu TN.cz přijali pozvání 1. místopředseda hnutí ANO a šéf jeho poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek, předseda Sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček, předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, místopředseda KSČM Jiří Dolejš, předseda Pirátů Ivan Bartoš, předsedy Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura, ministr kultury a místopředseda KDU-ČSL Daniel Herman a místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

 

Debatovali o ekonomice, o úspěších a neúspěších končící vlády, o tom, jestli si umí představit, že by v další vládě byl Andrej Babiš, o budoucnosti ČR v EU a o bezpečnosti a migraci.

 

Debatu jsme také sledovali v on-line reportáži:

 

On-line reportáž

Debata nejsilnějších politických stran

18:47

Debata skončila, děkujeme vám za pozornost!

18:45

Vláda má aktivně zastávat postoj, který podporuje většina občanů, myslí si Dolejš. Žádné kvóty, rozhodování v Bruselu o společných pravidlech by mělo být jednomyslné, ne většinové.

Proti kvótám je i ČSSD, Hamáček vyzval, abychom rozlišovali mezi ekonomickými migranty a těmi, kteří utíkají před válkou. "Opravdoví azylanti utíkají před skutečným rizikem," dodal Hamáček.

Faltýnek dodal, že zásadní povinností je ochránit bezpečnost občanů a slíbil, že pro to hnutí ANO udělá všechno.

18:43

Jedna z konkrétních změn EU, ke které by mělo podle Pekarové Adamové dojít, je právě v migrací. Místo toho, abychom stavěli zbytečnosti z dotací, bychom se měli věnovat bezpečnosti a ochraně vnějších hranic, ale nebát se pomoci lidem, kteří utíkají před válkou.

Česko by mělo odmítnout systém kvót, bezvízový styk s Tureckem. ČR si má vyjednat výjimku ze společné azylové a migrační politiky, opakuje Stanjura z ODS.

 

Na začátku debaty vyzvala moderátorka Michaela Šmídová hosty, aby voličům řekli, o co podle nich v těchto volbách jde. Pak hostům položila první otázku a to sice, zda strany podporují zavedení daňové progrese. ANO chce podle Faltýnka daně spíše snižovat. Pro Hamáčka a ČSSD je daňová progrese standardní součástí daňových systémů v jiných zemí a umožňuje přerozdělit daňové zatížení. K ní by se chtěla vrátit také KSČM.

 

ODS chce rovnou daň 15 %, což by podle Stanjury zaměstnancům hned zvýšilo platy. Varoval také před dalším plánem ČSSD - sektorovou daní, která by se podle ODS přenesla na zákazníky. Určité míře daňové progrese by se nebránila SPD, chce ale primárně daně snižovat, třeba DPH o 1 %.

 

Piráti upozorňují na složitost českého daňového systému, chtějí jednu sazbu a tu následně snižovat. Lidovci chtějí hlavně daňové zvýhodnění pro rodiny s dětmi. Ani TOP 09 není pro zavedení daňové progrese, chce zjednodušit daňový systém a snížit odvody, což by lidem okamžitě zvýšilo příjmy.

 

 

Umí si hosté představit, že by premiérem byl někdo, kdo je obviněný? Zeptala se moderátorka Michaela Šmídová. Jít s takovým premiérem do vlády by byl problém pro většinu stran. Podle TOP 09 by to byla velká mezinárodní ostuda.

 

Kategoricky spolupráci s Andrejem Babišem vylučují Piráti. Obvinění Babiše by byl problém i pro SPD. Do takové vlády by nevstoupila ani ODS, která by nepodpořila ani menšinovou vládu ANO, ani vládu hnutí ANO bez Andreje Babiše.

 

Podle komunistů by někdo čelící tak závažnému obvinění, neměl na podobný post ani aspirovat. Jaroslav Faltýnek, který je vedle Babiše také v kauze Čapí hnízdo obviněný, zopakoval, že jde jen o zmanipulovanou kauzu, která má ovlivnit volby. Hamáček ale před podobnou teorií spiknutí varoval a vládní spolupráci s Babišem si podle něj ČSSD nedokáže představit. Herman by situaci, kdy by vládu sestavoval obviněný člověk, označil za "velmi kuriózní".

 

 

Na tom, jestli odcházející vláda fungovala dobře, se hosté neshodli. Podle ANO fungovala až do chvíle, než premiér Sobotka navrhl odvolání Andreje Babiše z vlády. Hamáček premiéra bránil, že situace už byla neudržitelná. S odcházející vládou je spokojen i ministr Herman.

 

Opozice byla k vládě kritická. Dolejš připomněl, že vládla v dobrých časech, takže měla snazší úlohu. Přesto podle komunistů po ní zůstala řada restů. Podle Stanjury byla vláda úspěšná hlavně ve své propagaci a šikanování občanů. To vládě vyčetla i místopředsedkyně TOP 09. Podle Tomia Okamury se občané po čtyřech letech od minulých voleb nemají lépe. S fungováním kabinetu nejsou spokojeni ani Piráti.

 

 

Mělo by být vypsáno referendum o odchodu z EU? Ptala se moderátorka dál hostů. To je jednou z priorit SPD a Tomio Okamura prozradil, že by v takovém případě sám hlasoval pro vystoupení. Chtěl by jiný model spolupráce založený na suverénních státech. Ve studiu byl ale osamocen.

 

Referendu by se nebránili ani komunisté, vystoupení z EU je podle nich ale jen krizový scénář a my bychom se měli snažit mu předejít. Podle Hamáčka z ČSSD by to byla ekonomická sebevražda a i Velká Británie skončí po brexitu špatně. Ostatní strany se shodly na tom, že ČR nemá z EU vystoupit, má se ale snažit přispět k její reformě.

 

Posledním tématem byla bezpečnost. Hosté odpovídali na otázku, zda by měla ČR přijímat migranty z muslimských zemí a případně za jakých podmínek. SPD chce nulovou toleranci ilegální migraci a zákaz propagace radikálního islámu. K tomu, abychom rozlišovali mezi ekonomickými migranty a skutečnými uprchlíky, vyzval Ivan Bartoš. Eliminaci nelegální migrace chtějí i lidovci. Pomáhat lidem, kteří jsou v tísni, ale podle Hermana není v rozporu se zachováním bezpečnosti.

 

TOP 09 chce, aby se EU věnovala společné ochraně hranic a ČR se do toho zapojila. ODS chce trvalou výjimku ze společné azylové a migrační politiky EU. Proti kvótám je také ČSSD, byť Hamáček vyzval, ať lidé rozlišují mezi ekonomickými migranty a skutečnými uprchlíky. Udělat vše pro to, aby ochránili bezpečnost českých občanů, slíbil za hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

 

 

V první předvolební debatě se před týdnem na webu TN.cz střetli zástupci menších stran, tedy předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík, předseda Svobodných Petr Mach, lídryně Zelených v Pardubickém kraji Monika Horáková a tajemník a lídr pražské kandidátky Realistů Michal Moroz. Záznam debaty najdete ZDE.

 

Ve čtvrtek přinese TV Nova další předvolební debatu. Ve studiu se střetnou dva hlavní kandidáti na post premiéra - předseda hnutí ANO Andrej Babiš a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Speciál Nova Duel moderovaný Reyem Korantengem začíná ve čtvrtek v 19:55. Sledovat jej můžete i na webu TN.cz.

vbo TN.cz
Reklama