Povolání

Žonglér, silozpytec nebo kaktusář: Tito lidé chtějí do Sněmovny

Žonglér, silozpytec nebo kaktusář: Tito lidé chtějí do Sněmovny

Kandidáti mohli do kolonky "povolání" na kandidátní listině vyplnit, co sami uznají za vhodné. A mnozí při tom nešetřili kreativitou. O místa ve Sněmovně se tak ucházejí třeba saunový mistr nebo nájemný pozounista kandidující za Piráty či organolog kandidující za Realisty.

Povolání kandidáta je povinný údaj, který musí politické strany při podání kandidátní listiny uvádět. Uchazeči ale při jejich uvádění mají volnou ruku. A tak letos najdeme za jmény kandidátů skutečně zajímavé profese.

Největší invenci předvedli Piráti. Třeba šestka na jejich kandidátce v Praze, Václav Fořtík, uvedl, že se živí jako "tvůrce hádanek a hlavolamů". "Vytvářím různé kvízy, hádanky, testy na rozvíjení logického myšlení," prozradil Fořtík TV Nova.

Ve středních Čechách pak najdeme na kandidátce Pirátů třeba žongléra Jakuba Václavoviče nebo saunového mistra Tomáše Felixe. V Ústeckém kraji za stranu kandiduje student a bohém s bílým kloboukem Michal Ketner. Na Karlovarské kandidátce pak na druhém místě najdeme komunikační ninju Barboru Hradečnou, a dále třeba ropného magnátka a nájemného pozounistu v jedné osobě Ondřeje Skorku nebo záchranáře nemocných informačních systémů Karla Nyklese. Pirátský kandidát z Vysočiny Marek Nečada zase uvedl, že je silozpytec, což je archaický výraz pro fyzika.

Související obsah

Invenci ale projevili i další z celkem 7538 kandidátů, kteří se za 31 různých subjektů o místa v dolní komoře Parlamentu ucházejí. Třeba na kandidátce Zelených v Pardubickém kraji najdeme "politika na vlastní náklady" Petra Bajgara. V Královéhradeckém kraji zase za stranu kandiduje flétnistka a propagátorka městského zemědělství Barbora Kulichová.

Znalce díla Jana Amose Komenského, tedy komeniologa, Petra Zemeka vysílá do boje ve Zlínském kraji TOP 09. Ve středních Čechách zase za stejnou stranu kandiduje chirurg, zakladatel Strany zelených a kaktusář v jedné osobě Jan Martin Ječmínek.

Netradiční povolání najdeme i na kandidátce Realistů, kde se o místo ve Sněmovně v Moravskoslezském kraji uchází organolog, tedy odborník na varhany, Jiří Krátký. Jeho kolega z Libereckého kraje Milan Lufinka o sobě uvedl, že je nevidomý masér. Kandidát ODA z Libereckého kraje Petr Zolman zase prozradil, že je chovatel pstruhů.

Podívejte se na rozbor kandidátních listin:

Kandidát Svobodných z Olomouckého kraje Martin Strouhal krom toho, že je dokumentarista, uvádí v kolonce zaměstnání "welzlolog", v překladu popularizátor bádání cestovatele Jana Eskymo Welzla. Kandidát z Pardubického kraje Luděk Šorm jako své zaměstnání napsal "provozovatel Perníkové chaloupky", což je výletní místo a muzeum nedaleko Kunětické hory.

V Jihomoravském kraji se o přízeň voličů uchází "Zakladatel facebookové skupiny na podporu prezidenta Miloše Zemana" Vilém Rössler, samozřejmě kandiduje za Stranu práv občanů, která před lety nesla v názvu slovo "Zemanovci".

Další kandidáti si při uvádění povolání vypomáhali zkratkami, otázkou je, jestli si volič třeba se "2. místopř. SMS ČR JčK, člen KV SMO ČR" poradí a pochopí, že se pod zkratkou skrývá 2. místopředseda Krajského shromáždění Sdružení místních samospráv České republiky Jihočeského kraje a člen Krajského výboru Svazu města a obcí České republiky. Jiří Rod, kterého najdeme na 9. místě jihočeské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých o sobě ještě uvedl, že je starostou.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny "svého" politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimir Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny "svého", tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz