Evropská léková agentura

Slováci nejsou pokusní králíci, odmítla koalice ruskou vakcínu před schválením

Kateřina Vodvářková
Kateřina Vodvářková
Aktualizováno 16:00
19.2. 2021 12:35
Téma:

Slovenská vláda nebude kupovat ruskou vakcínu Sputnik předtím, než ji schválí evropská léková agentura. Nákup zablokovala jedna z koaličních stran. Její předsedkyně řekla, že není možné, aby se na Slovensku dělaly pokusy na lidech.

"Jestli byste vy dnes mohli rozhodnout, jestli koupíte na Slovensko v situaci, v jaké se nacházíme, ruskou vakcínu Sputnik, koupili byste, nebo ne?" ptal se slovenský premiér Igor Matovič na sociálních sítích.

 

Země zvažovala koupi vakcíny ještě před schválením Evropskou unií. Vláda se na takovém postupu ale neshodla.

 

"Za poslední dva týdny jsem mnoho hodin strávil rozhovory s lidmi v Ruské federaci o zabezpečení vakcíny Sputnik V pro Slovenskou republiku. Už příští týden jsme mohli mít k dispozici 160 tisíc dávek," doplnil Matovič.

 

"Občané Slovenské republiky nemůžou být pokusnými králíky a očkovat se vakcínou, která není registrovaná na Slovensku ani v Evropské unii. Bylo by to ohýbání pravidel a chyba, která může ohrozit důvěryhodnost celého systému očkování u nás," reagovala ministryně Veronika Remišová.

 

Slovensko k pátku naočkovalo přes 300 tisíc lidí. Takzvanou jedničkou v očkování zůstává Izrael. V neděli se v zemi otevřou obchody, muzea nebo knihovny. Posilovny nebo kulturní akce budou ale k dispozici pro ty, kteří už covid prodělali. A také pro ty, kteří už byli proti covidu očkováni. Dostanou takzvané zelené pasy.

 

 

"Ti, kteří si myslí, že to je pouhá hra, a vytisknou si certifikát o očkování bez toho, aniž by vakcínu dostali, budou zatčení a bude jim hrozit vězení," sdělil izraelský ministr Juli Edelstein.

 

Minimálně jednu dávku vakcíny dostalo už téměř sedm milionů Izraelců. V zemi žije necelých devět milionů lidí.
 

Související témata:
klma tn.cz / TV Nova