Povinný odchod

Slovensko vyhostilo ruské diplomaty. "Protože spravedlnost," řekl Matovič

Slovenský premiér Igor Matovič
Zdroj: Profimedia
Slovenský premiér Igor Matovič
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 11. 8. 2020
Téma:

Slovensko z bratislavské ambasády vyhostilo hned tři ruské diplomaty. Čas na opuštění země mají do konce týdne. Moskva takové gesto zřejmě nenechá bez odpovědi.

Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Moskva bude na vyhoštěný svých diplomatů reagovat recipročně, informuje slovenský web tvnoviny.

 

"Nemůžeme uvést jména pracovníků ruské diplomatické mise, zároveň však potvrzujeme, že bylo přijato rozhodnutí o vyhoštění tří pracovníků Zastupitelského úřadu Ruské federace na Slovensku," řekl ředitel tiskového odboru Ministerstva zahraničních věcí a evropských záležitostí SR Juraj Tomaga.

 

 

Rozhodnutí padlo už minulý týden. Co přesně vyhoštění Rusové dělali a s kým se stýkali, není jasné. Jejich jednání však dle slovenských médií bylo v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích. Údajně měli získávat informace od novinářů za úplatky a provádět špionáž.

 

Rozhodnutí slovenské diplomacie prý není namířené proti ruským občanům, ale proti ruským mocenským zájmům. Není to poprvé, kdy byl ze slovenské půdy vyhoštěný ruský občan. Naposledy dostal ruský špion na odchod jen dva dny.

 

 

Vztahy s Moskvou vygradovaly loňským atentátem v Berlíně na gruzínského exulanta Zelimchana Chagošviliho. Při něm byla zneužita víza vydaná na slovenském generálním konzulátu v Petrohradu.

 

K vyhoštění trojice údajných ruských špionů se vyjádřil i slovenský předseda vlády Igor Matovič. "Jsou chvíle, kdy musíte určit čáru pro své přátele. Ano, Rusové jsou naši slovanští bratři, nic to ale nemění na tom, že Slovensko je suverénní stát, a ne banánová republika, kde se můžeme vysmívat tváří v tvář diplomatickým pravidlům," napsal na svůj facebook.

 

 

"Když jsem byl před několika dny informován o aktivitách některých členů ruské ambasády nebo potvrzení zneužívání našich víz k páchání trestného činu vraždy v Německu, věděl jsem bez váhání, že taková akce nemůže být bez následků. Protože spravedlnost," dodal Matovič.

TN.cz