šíření nemoci

První podezření na koronavirus na Slovensku! V Číně má už 56 obětí

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 26.1. 2020 20:21
Téma:

Nebezpečný koronavirus se dál šíří a počet obětí stoupl už na 56. Nakazil také téměř dva tisíce lidí po celém světě. Prezident Si Ťin-pching proto uspořádal v neděli vládní schůzi, na které své obyvatele před virem varoval. Během dne přišla zpráva o podezření na nákazu v Rakousku i na Slovensku.

Slovenští zdravotníci prověřovali první podezření na pacienta s novým koronavirem. Podle informací portálu tvnoviny.sk by mělo jít o muže z Bratislavy, který byl izolován v jedné z nemocnic. Testy ale nebezpečnou nákazu nepotvrdily.

 

V neděli ráno tamního času čínské úřady potvrdily dalších 15 úmrtí a 688 nových případů nákazy. Celkem tak zemřelo 56 lidí, s nemocí pak bojuje v nemocnicích 1 975 lidí, uvedla agentura AP. Vláda se také rozhodla poprvé od propuknutí koronaviru uzavřít město, které leží mimo provincii Chu-pej, kde je situace nejhorší.

 

Jedná se o město Šan-tchou v provincii Kuang-tung na východním pobřeží, informoval portál CNN. Zastavena byla veřejná doprava, trajekty i taxíky. Od pondělí nikdo nebude smět vjet nebo vyjet z města, ve kterém žije celkem 5,59 milionů obyvatel. 

 

 

Prezident Číny také přednesl projev na vládní schůzi, která se konala k oslavám nového roku. Během proslovu hovořil i o smrtícím koronaviru. "Čelímé vážné situaci," řekl Si Ťin-pching. Dále také informoval, že se vláda snaží více omezit cestování a posílit zdravotnický personál, především ve Wu-chanu. 

 

On-line reportáž

Epidemie koronaviru

22:49

Francouzská vláda potvrdila, že v půlce příštího týdny vypraví do Wu-chanu letadlo, kterým budou moci odletět francouzští občané. Těch je ve Wu-chanu zřejmě několik stovek. Po návratu do Francie je čeká dvoutýdenní karanténa. Informaci přinesla agentura AP.

22:21

Spojené státy hlásí už pátý případ koronaviru, ve všech případech se jedná o lidi, kteří přijeli z Wu-chanu. Čína podobně jako Hongkong kvůli koronaviru prodlouží novoroční prázdniny. Informaci přinesl portál CNN.

19:54

Spojené státy hlásí čtvrtý případ koronaviru. Objevil se v kalifornském Los Angeles.

 

Opatření přijaly už také Spojené státy, které plánují evakuovat z Wu-chanu své diplomaty a občany. Z Číny by letadlo mohlo odletět už v neděli. Letenky si však lidé budou muset zaplatit sami. Ze zasažené oblasti chce své občany evakuovat také Jordánsko. 

 

Podívejte se na záběry z nemocnice ve Wu-chanu:

 

TN.cz