Dražší doprava

Řidiči, pozor! Ceny pohonných hmot budou stoupat

Ceny benzínu
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz
Ilustrační foto
Téma:

Další rána nejen pro české motoristy. Norové se rozhodli částečně rozprodat svůj státní fond a zbavit se ropných akcií. Podle ekonoma Lukáše Kovandy to může znamenat méně investic do ropného sektoru, což by se mohlo projevit růstem cen benzínu a nafty i na českých tankovacích stanicích.

"Norský fond se zbavil ropných akcií ve výši v přepočtu asi 840 miliard korun. To má velký dopad na to, jak se bude rozvíjet celý sektor těžby a dobývání ropy," řekl ekonom Lukáš Kovanda.


Takto velký prodej akcií povede podle Kovandy k tomu, že bude méně peněz na investice do ropných vrtů. "Z dlouhodobého hlediska bude dražší ropu dobývat a to pak může vést k citelnému zdražování benzínu a nafty i v České republice," odvodil Kovanda.


Norsko podle Kovandy vysílá signál, že ropa je překonaná surovina a na místo automobilů závislých na fosilních palivech má nastoupit elektromobilita. Z dlouhodobého hlediska se tak pro českého řidiče otevírají dvě varianty. Buď bude platit více na pohonných hmotách, nebo si koupí elektromobil, což také není levná záležitost. Česko navíc nemá tak rozšířené zázemí pro elektromobily jako jiné státy.

 


Původně hrozilo, že Norsko prodá ještě větší část svých podílů. Nakonec se rozhodlo jen pro 134 menších společností. Je to jen jeden z dalších kroků podle plánu z roku 2017 na celkové rozprodání podílů v ropném a plynovém sektoru.


Ekonomický portál Bloomberg poukázal na to, že zatímco se Norsko snaží budovat image jako státu odpovědného k životnímu prostředí, tak ve velkém těží ropu a plyn v Severním moři.


Norský fond má celkovou hodnotu asi bilion dolarů, což je asi 22,8 bilionů korun. Je největším státním fondem na světě, investuje do různých průmyslových odvětví mimo uzemí Norska. Do fondu míří peníze z těžby ropy a plynu a má zajistit udržení sociálních standardů obyvatel i poté, co země všechny své zásoby fosilních paliv vytěží.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
rod TN.cz