Šíření koronaviru

Špatné zprávy z Chorvatska. Počet nakažených začal raketově růst

Chorvatsko - Covid-19
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie.
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 27. 6. 2020
Téma:

Přestože se do Chorvatska po rozvolnění opatření začali vracet turisté a letní sezóna pomalu odstartovala, nynější zprávy z oblíbené dovolenkové destinace nejsou vůbec povzbudivé. Jen za čtvrtek byl počet nakažených několikanásobně vyšší, než byl denní průměr předchozích několika týdnů.

Za posledních pár dní se situace v zemi výrazně zhoršila. Ve čtvrtek místní úřady ohlásily podle portálu dnevnik.hr 95 nových případů nákazy Covid-19. I když jich v pátek bylo přibližně o čtyřicet méně, stále je číslo oproti předchozím dnům velmi vysoké.

 

V minulých týdnech totiž počty nakažených nebyly vyšší, než třicet infikovaných za den. "Chorvatsko vstupuje do fáze soužití s koronavirem a můžeme očekávat nárůst počtu nových případů,“ citoval ve čtvrtek portál Croatia Week ministra vnitra Davora Božinoviće.

 

Největším epicentrem nákazy je město Záhřeb, kde se potvrdilo 630 případů. Dalším ohniskem viru je Splitsko-dalmátská a Osijecko-baranjská župa (chorvatská obdoba krajů, nebo okresů).

 

 

Ministr vnitra upozornil, že ve chvíli, kdy skončí první fáze boje proti koronaviru a uvolní se jednotlivá omezení, začne nová etapa, ve které se lidé budou muset s virem sžít. "Pokud však budeme všichni dodržovat epidemiologická opatření, čísla se budou zase snižovat,“ dodal Božinović.

 

Podle Božinoviće nejvíce nových případů zahrnuje lidi, kteří přicestovali z Bosny a Hercegoviny a Srbska. Ve čtvrtek se proto zpřísnil režim na hranicích a ti, kteří přijíždí do Chorvatska z Bosny a Hercegoviny, Srbska, Kosova a Severní Makedonie, budou muset do čtrnáctidenní karantény.

 

Zároveň lidé musí nosit roušky ve veřejné dopravě po celém Chorvatsku. Ochrana úst a nosu je povinná jak pro řidiče, tak pro cestující.

 

Virus byl dosud potvrzen u 2539 lidí v zemi, 107 pacientů zemřelo a 2150 se už dokázalo uzdravit.

 

Reportér TV Nova, který se byl podívat, jak to v Chorvatsku vypadá, popsal tamější situaci. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

TN.cz