Tajné informace

Špionážní aféra. Rus z vesmírné agentury měl špehovat pro Česko!

Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 8. 7. 2020
Téma:

Moskevský soud v úterý poslal do předběžné vazby Ivana Safronova, vysokého představitele ruské vesmírné agentury Roskosmos. Je podezřelý z toho, že českým tajným službám předával citlivé vojenské informace.

Safronov, bývalý novinář, v Roskosmosu pracoval jako poradce šéfa vesmírného úřadu. Soud ho v úterý večer nechal zadržet na dva měsíce. Jeho obhájci oznámili, že se proti rozhodnutí odvolají.

 

Safronov během soudního slyšení vinu popřel, odmítl také vypovídat, píše zpravodajská agentura TASS. Ruská tajná služba FSB oznámila, že to byli právě její agenti, kdo Safronova zatknul. Nyní mu za velezradu hrozí v případě odsouzení až dvacet let za mřížemi.

 

 

"Případ je o tom, že měl klient poskytovat českým tajným službám vojenské a technické informace o ruských dodávkách zbraní na Blízký východ a do Afriky v roce 2017," uvedl Safronovův obhájce Oleg Jelisejev.

 

Podle soudních dokumentů z toho měl mít poradce šéfa Roskosmosu osobní prospěch. České tajné služby měly následně získané informace předávat do Spojených států.

TN.cz