pitná voda

Spotřeba vody v Česku roste! Tyto kraje plýtvají nejvíc! PŘEHLED

Voda - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Téma:

Nejen Česko se potýká s nedostatkem vody, letošní rok je extrémní už od samotného počátku. Celková spotřeba vody z vodovodů ale oproti loňskému roku narostla o 1,8 litrů na osobu denně, spotřeba vody v domácnostech vzrostla o 0,6 litrů na osobu za den. Celkově jsou na tom se spotřebou nejhůře domácnosti v Praze, nejlépe z průzkumu vychází Zlínský kraj.

Průměrný Čech spotřeboval v roce 2018 za jediný den 89,2 litrů vody, to je o 0,6 litrů větší spotřeba než v předchozím roce. V roce 2017 vzrostla spotřeba v domácnostech oproti předchozímu roku o 0,5 litrů na osobu na den.

 

Spotřeba vody z vodovodů se ale také výrazně liší v jednotlivých krajích, uvádí Český statistický úřad (ČSÚ).

 

"Nejvyšší spotřeba vody v domácnostech je v Praze. Převyšuje 107 litrů na osobu za den. Nejnižší je naopak ve Zlínském kraji, kde je přibližně o 32 litrů menší," vysvětluje Soňa Horáčková z oddělení statistiky životního prostředí ČSÚ.

 

GALERIE: Spotřeba vody v ČR v roce 2018

1
/
2
Spotřeba vody v domácnostech

 

Kromě spotřeby se neustále zvyšují ceny vodného a stočného. Pitná voda stála v roce 2018 průměrně 38,10 Kč za m3 bez DPH, cena stočného dosáhla v průměru 33,40 Kč za m3 bez DPH.

 

 

V rámci národního hospodářství bylo různými uživateli odebráno 370 milionů m3 podzemních vod, povrchové vody bylo odebráno 1 221 milionů m3. Do toků bylo zpět vypuštěno 1 541 milionů m3 odpadních vod.
 

klma TN.cz