velká tragédie

Srážka lodí v Budapešti: Odborníci odhalili příčinu nehody

Výletní loď Mořská panna na archivním snímku
Zdroj: ČTK/AP
Téma:

V maďarské Budapešti pokračuje vyšetřování tragické srážky dvou lodí, která si vyžádala minimálně 26 životů. Odborníci zjistili vážné pochybení švýcarské výletní lodi Viking Sygin.

Loď Viking Sygin neměla podle maďarských médií zapnuté výstražné zařízení radaru, ani když plula v nepříznivých podmínkách - ve tmě, dešti a v hustém plavebním provozu. Obhájce společnosti provozující vyhlídkovou loď Mořská panna (Hableány) Zsolt Sógor převzal dokumenty, které prvotní expertízy obsahují. Mezi nimi byly i důkazy, které budou použity v trestním řízení.

 

Nezávislý expert pro říční plavbu podotkl, že mikrovlnný výstražný systém dokáže rozlišit různé materiály. Znamená to, že na radaru se jinak zobrazí plovoucí kmen stromu, kamenný pilíř mostu a jiná loď. Jediným vysvětlením podle jeho slov může být, že systém posádka vypnula kvůli velmi hustému provozu lodí na daném úseku Dunaje, při které by radar pravděpodobně neustále hlásil blízkost ostatních lodí.

 

V době nehody bylo na úseku mezi Řetězovým mostem a Markétiným mostem 20 plavidel. Z údajů vyšetřování dále vyplývá, že pohyblivý kapitánský můstek byl spuštěn příliš nízko, což mohlo ztížit výhled kormidelníka. Napsal to maďarský web Blikk.hu.

 


Na palubě bylo podle jihokorejského ministerstva zahraničí 30 jihokorejských turistů, dva jihokorejští průvodci, jeden jihokorejský fotograf dokumentující cestu a také dva maďarští členové posádky.

 

Pochybením bylo i to, že Korejci neměli záchranné vesty. Z Dunaje se po havárii podařilo zachránit sedm osob. Záchranáři zatím našli ve vodě 26 obětí. Těla dvou lidí se stále pohřešují.


Připomeňte si reportáž TV Nova o tragédii v Budapešti:

Související témata:
mik TN.cz