financování armády

Stát dává málo peněz na obranu, tvrdí Zeman. Uražený Babiš mu začal tykat

František Bůžek
František Bůžek
Aktualizováno 15.10. 2019 20:22
Téma:

Česká armáda si v úterý připomněla 100 let od vzniku Generálního štábu a při té příležitosti se vrcholní čeští politici opět pustili do debaty o jejím financování a výzbroji. Prezident Miloš Zeman zkritizoval vládu, že na obranu nedává dost peněz. To si premiér Andrej Babiš nenechal líbit.

Československo bylo jedním z mála států, které mělo svou armádu ještě dřív, než oficiálně vzniklo. Za československé vojsko se totiž už považovali legionáři bojující v Rusku. První Generální štáb, jehož náčelníkem se stal francouzský generál Maurice Pellé, byl ustanoven až 15. října 1919.

 

Jeho úkolem bylo vybudovat základy moderní armády a o stejném tématu v úterý hovořili současní nejvyšší armádní představitelé. Prezident Miloš Zeman jakožto vrchní velitel ozbrojených sil kritizoval vládu, že podle něj na obranu nedává dostatek peněz - tedy alespoň 2 % HDP.

 

 

 

"V letech 1998 až 2002 to byla naprostá samozřejmost a já nevím, proč se z toho teď dělají takové hrátky," prohlásil prezident. Předsedy vlády, která se zavázala navýšit postupně rozpočet na obranu na 1,4 procenta HDP do roku 2021, se kritika prezidenta tak dotkla, že mu začal tykat.

 

"Chápu pane prezidente, ale to HDP, když ty jsi byl premiér, bylo úplně někde jinde. Dneska to HDP stále jde nahoru. Je potřeba mluvit v absolutních částkách," řekl Babiš Zemanovi. Letos půjde na obranu kolem 67 miliard korun. 

sei TV Nova