Pokoronavirová dovolená

Státy už turisty nelákají na čisté pláže či nízké ceny. Táhne něco jiného

Opalování
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto
Téma:

Evropské země začaly turisty namísto obvyklých výhod lákat především na bezpečnost. Svou strategii, jak přivést do sektoru cestovního ruchu více zákazníků, na tom postavily Portugalsko nebo Řecko.

Portugalsko i Řecko na začátku týdne otevřely hranice turistům. Kromě zajímavých pláží, skvělého jídla, historie a sluníčka nově lákají také na čistotu a bezpečnost, především co se koronaviru týče. Obě země jsou totiž na cestovním ruchu finančně závislé. Informuje o tom portál CNN.

 

"Jsme mezi zeměmi, které nejvíce testovaly, jsme jedním ze států, který má podchycen reálné šíření viru. Čísla jsou nízká a lidé mohou přijet bez obav. Důvěra bude jedním z určujících faktorů v rozhodování, kam jet na dovolenou," citoval portál portugalského premiéra Antónia Costu.

 

Téměř stejně hovoří jeho řecký protějšek Kyriakos Mitsotakis, podle kterého je bezpečí a zdraví turistů z celého světa pro jeho vládu to nejdůležitější. "Nechci, aby bylo Řecko nejnavštěvovanější destinací v Evropě. Chci, aby bylo nejbezpečnější," prohlásil Mitsotakis.

 

Costa se pak chlubí také novým systémem mezi zdravotnickými úřady a všemi hotely. "Vytvoříme tak uzavřené, čisté a bezpečné místo, abychom dali všem jistotu, že se jim nic nestane," doplnil portugalský premiér. Do projektu se zapojilo 14 tisíc podniků a 15 tisíc zaměstnanců podstoupilo školení.

 

 

Oba státy se zatím na hlavní příval turistů připravují. Přímé mezinárodní lety Řecko povolí od 1. července. Od stejného data budou moci v přístavech kotvit trajekty a další lodě. Nejvíce rezervací v Portugalsku zatím tvoří Španělé, Britové, Francouzi a Němci. Hotely ale nejsou obsazené ani z 20 procent.

 

Řecko, které má kolem 11 milionů obyvatel, zaznamenalo méně než 200 úmrtí na koronavirus, nakazilo se něco přes 3000 lidí. Portugalsko s o milion nižší populací je na tom hůře - zemřelo přes 1500 nakažených a celkově jich země eviduje téměř 38 tisíc.

epa TN.cz