Nový Zéland

Střelec z mešit se možná soudu vyhne. Zkoumají ho psychiatři

Teroristický útok na Novém Zélandu
Zdroj: Profimedia, Facebook
Soud střelci z Nového Zélandu nařídil psychiatrické vyšetření
Téma:

Soud v novozélandském městě Christchurch nařídil střelci, který v mešitách zabil pět desítek lidí, psychiatrické vyšetření. Odborníci budou posuzovat, jestli je způsobiliý postavit se před soud, anebo je duševně nemocný.

Osmadvacetiletý Australan čelí obvinění z vraždy 50 lidí a pokusu o vraždu 39 lidí v mešitách v novozélandském městě Christchurch. Soud mu v pátek nařídil psychiatrické vyšetření, aby zjistil, zda je duševně způsobilý před ním vystoupit.

 

Muž se k soudu nedostavil osobně, ale prostřednictívm video spojení z vězení s maximální ostrahou v Aucklandu. Ve vazbě bude až do příštího soudního jednání, které se uskuteční 14. června. Jestli ale bude vypovídat, o tom rozhodnou lékaři. Australana vyšetří dva odborníci, aby zjistili, jestli není duševně nemocný.

 

Do soudní síně dorazili i někteří příbuzní obětí a přeživší, aby spatřili člověka, který stál za březnovým masakrem. Zatímco lidé u soudu ho mohli vidět, jeho výhled byl omezen pouze na soudce a právníky.

 

 

 

Jedním z přítomných byl Tofazzal Alam, který teroristický útok v mešitách přežil a střelce nikdy zblízka neviděl. "Chtěl jsem se na něj podívat, protože zabil mnoho mých přátel. Vypadá jako blázen. Jsem z toho velmi rozrušený. Zabil 50 lidí a vůbec nevypadá, že by ho to trápilo. Neviděl jsem v jeho tváři žádné emoce," řekl Alam.

 

Soudce neumožnil médiím natáčet nebo fotografovat cokoliv, co se odehrálo v soudní síni. Zároveň zopakoval své rozhodnutí, že tvář muže na fotkách z předchozího jednání musí být rozostřená.

 

Připomeňte si hrůzný případ, který se odehrál 15. března na Novém Zélandě v reportáži TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

sei TN.cz