situace po volbách

Tisíce zadržených i stovky zraněných! Demonstrace v Bělorusku neutichají

Ema Klementová
Ema Klementová
13.8. 2020 21:49
Téma:

Protesty v Bělorusku pokračovaly čtvrtou noc v řadě, byly ale o poznání klidnější. I přesto policie zatkla dalších 700 lidí. Celkový počet zadržených je tak nejméně 6700. Stovky lidí při protestech utrpěly zranění a demonstrace si vyžádaly už druhou oběť, ve vazbě zemřel muž, kterého policie zadržela v neděli.

Minsk opět zaplnily davy protestujících. Ulice už nepřipomínaly bitevní pole, jak tomu bylo v předchozích dnech. Podpora demonstrací proti Lukašenkovu režimu zesiluje. Proti policejní brutalitě vyšli do ulic běloruští zdravotníci. Podporu odpůrcům Lukašenka vyjádřily také stovky žen, které uspořádaly shromáždění v hlavním městě.

 

"Je to poklidný protest žen. Chceme mír v Bělorusku. To, co se děje v naší zemi, není správné. Chování úřadů a policie není správné," sdělila jedna z protestujících Kristina Strochilová.

 

Kritici režimu, kteří považují prezidentské volby za zmanipulované, vyzývají ke stávkám, ke kterým se už přidalo několik podniků. 

 

Obyvatelé v desítkách měst i vesnic vyjadřují podporu opoziční kandidátce, Svjatlaně Cichanouské, která po volbách odjela do Litvy, podle mnohých na nátlak režimu.

 

 

V zahraničních médiích se o dění v Bělorusku mluví ve spojitosti s událostmi revolučního roku 1989. "To, co se děje v Bělorusku, je poslední fáze velkého uspořádávání evropské politiky, které začalo v roce 1989," myslí si bývalý britský velvyslanec v Bělorusku Nigel Gould-Davies.

 

Protesty provázely volby v Bělorusku už v minulosti. Ty letošní jsou ale mohutnější a policejní zásahy tvrdší. Násilnosti odsoudila Organizace spojených národů. Evropská unie už dříve v prohlášení uvedla, že volby nebyly svobodné ani spravedlivé.

tn.cz / TV Nova