Problémy boeingu

Zájezdy se mění 80 tisícům Čechů! Lukáš o část dovolené přišel

Téma:

Podle cestovních kanceláří se odstavení Boeingů 737 MAX 8 dotkne až 80 tisíc Čechů. To by mělo být konečné číslo. Očekává se, že letadla by se mohla dostat znovu do vzduchu v průběhu léta. Společnost Boeing se navíc po dvouměsíční odstávce přiznala, že o závadě těchto letounů věděla zhruba rok. Nikoho ale neinformovala.

Ve svém prohlášení americká společnost Boeing přiznala, že při vývoji letounu 737 MAX 8 vznikla chyba v softwaru, kvůli které nefungovala výstraha od systému upozorňujícího na příliš vysoký úhel náběhu. Podle výrobce to ale nemělo na bezpečnost letounu žádný vliv.

 

"Momentálně všechno nasvědčuje tomu, že ta vadná indikace způsobila problémy s řízením letadla," říká Karel Mundel, letecký expert. Do vzduchu by se podle aktuálních informací mohla letadla typu Boeing 737 MAX 8 dostat v srpnu. Cestovní kanceláře ale už musely změnit termíny dovolených zhruba 80 tisícům klientů.

 

"Já si myslím, že jsou to konečná čísla, že se to v rámci sezóny bude dotýkat maximálně několika desítek lidí. Většina z nich změnila svůj let o několik hodin. Jenom několik set lidí změnilo ten let maximálně o jeden den," sdělil Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří ČR.

 

 

"My jsme původně měli letět z Ostravy, cestovní kancelář nám oznámila, že poletíme z Prahy o den později a z dovolené se budeme vracet o den dříve, takže jsme vlastně přišli o dva dny placené dovolené,“ říká jeden z poškozených cestujících.

 

Podle cestovních kanceláří se ale problémy daří vyřešit bez větších následků. "U všech zájezdů, které momentálně máme v last minute nabídce na webu, si mohou být klienti jistí, že skutečně na dovolenou odletí a že se v tom odletu nebude nic měnit," sdělil Jan Bezděk z CK Fischer.

 

"Aktuálně máme zajištěny všechny odlety a dochází pouze ke změnám odletových míst Ostrava, Brno, týká se to zhruba tisícovky klientů," uvedl mluvčí Exim Tours Petr Kostka.

 

 

"Naší snahou je vlastně najít řešení, aby těch změn pro hlavní sezónu bylo co nejméně," uvedl ředitel cestovní agentury Blue Style Ondřej Rušikvas. O případných změnách by měly cestovky své klienty dopředu informovat.

Související témata:
Dominika Janochová/mj TN.cz