Další nálety

Turecko už nechce bránit uprchlíkům v cestě do Evropy. V Sýrii dál zuří boj

Eva Pavelková
Eva Pavelková
Publikováno 28. 2. 2020
Téma:

Turecko už nebude na svých hranicích bránit uprchlíkům ze Sýrie v tom, aby se dostali do Evropy. Agentuře Reuters to řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí souvisí s přívalem migrantů z provincie Idlíb, kde od prosince zuří boje.

"Turecko se rozhodlo, že už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří směřují do Evropy po souši či po moři," citovala agentura nejmenovaného tureckého představitele. Turecká policie, pobřežní stráž i hraniční kontroloři dostali rozkaz se stáhnout a nezasahovat.

 

"Všichni uprchlíci, včetně Syřanů, mají nyní volnou cestu pro cestu do Evropské unie. Břímě zadržování utečenců je příliš těžké pro jakoukoliv zemi," uvedl vysoce postavený turecký činitel.

 

Ze syrské provincie Idlíb už v minulých měsících k tureckým hranicím přišel téměř milion migrantů. V oblasti od prosince probíhá ofenziva syrské armády s podporou Ruska. Idlíb chce dostat z rukou syrských rebelů, podporovaných Tureckem, pod kontrolu syrského prezidenta Bašára Asada.

 

 

Při zatím posledním náletu syrské armády v provincii Idlíb ve čtvrtek zemřelo nejméně 33 tureckých vojáků, další jsou vážně zranění. Turecko mělo reagovat odvetnou palbou. Jde o nejtragičtější útok od začátku ofenzivy.

 

V Turecku našlo podle úřadů útočiště zhruba 3,7 milionu uprchlíků a vláda opakovaně zdůrazňovala, že další už zadržet nezvládne. V roce 2016 ale země uzavřela s EU dohodu, podle které má zastavit příliv migrantů do Evropy výměnou za finanční pomoc, příslib bezvízového styku a obnovu přístupových jednání.


Podívejte se na reportáž TV Nova o konfliktu v Sýrii:

TN.cz