USA a Tálibán

Týden příměří, pak mírová dohoda. Válka v Afghánistánu míří ke konci

Příslušník afghánských bezpečnostních složek drží stráž po bombovém útoku
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 21. 2. 2020
Téma:

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pátek oznámil, že Spojené státy dospěly k dohodě s radikálním afghánským hnutím Tálibán. Ta má zajistit výrazné zklidnění situace v zemi zmítané válkou a vést k podpisu mírové smlouvy.

Příměří slibující výrazné snížení počtu násilných incidentů má v zemi začít platit od soboty a trvat týden. "Je to důležitý krok na dlouhé cestě k míru," nechal se slyšet Pompeo.

 

Pokud se "pakt o neútočení" osvědčí, Američané chtějí s Tálibánem podepsat první verzi dohody, jejímž cílem je ukončit bezmála dvě desetiletí bojů v této asijské zemi, píše BBC.

 

Vyjednávači Tálibánu v prohlášení informovali, že po nastolení "odpovídající bezpečnostní situace" bude dalším krokem podepsání dohody, o níž doufají, že "položí základy pro mír v zemi a pro stažení všech zahraničních sil."

 

 

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nejnovější vývoj uvítal a označil ho za zásadní prověrku ochoty Tálibánu zmírnit boje a přispět k míru.

 

Pokud se týdenní příměří osvědčí, mírovou dohodu by Američané s Tálibánem měli podepsat hned poté, co skončí týden "beze zbraní", tedy v sobotu 29. února.

TN.cz