Kontrolní hlášení DPH

Ústavní soud se pustil do úředníků. Už léta porušují ústavu, tvrdí

Josef Svoboda
Josef Svoboda
Aktualizováno 20:53
27.11. 2019 19:57

Ústavní soud aktuálně rozhodl, že úředníci ministerstva financí požadují od podnikatelů takzvané kontrolní hlášení DPH v rozporu s ústavou. Přesto bude stávající ustanovení platit až do konce příštího roku. Ministerstvo má teď rok na to, aby vydalo novou vyhlášku nebo zákon, který přesně stanoví, jaké informace musejí plátci daně poskytnout.

Ministerstvo financí vymyslelo podle Ústavního soudu kličku, jak získávat od podnikatelů důvěrné informace, aniž by se muselo někomu zpovídat. Takzvané kontrolní hlášení se dodnes podává na základě formuláře, který si vymysleli sami ministerští úředníci.

 

"Platí, že povinnosti lze ukládat jen na základě zákona a ne tiskopisem," vysvětluje ústavní soudce David Uhlíř.

 

Formulář na úřadě totiž nemůže soud přezkoumat a úředníci si tak do něho mohli napsat, co chtěli. Soud naznal, že ministerstvo už tři roky porušuje ústavu.

 

Podnikatelé na základě formuláře zasílají úředníkům důvěrné informace o svých obchodních partnerech a transakcích. Oficiálním důvodem je boj proti daňovým podvodům a úředníci finančních správ jsou nekompromisní. Jen loni udělili téměř osmdesát tisíc pokut za více než půl miliardy korun.

 

"Myslíme si, že ten sankční systém v České republice je příliš tvrdý," má jasno Tomáš Hejdušek z Komory daňových poradců.

 

Podnikatel může dostat za nesplnění povinnosti pokutu až padesát tisíc korun. Pokud kontrolní hlášení záměrně bojkotuje, sankce je až půl milionu. Ministerstvu po dnešním verdiktu hrozí, že pokutovaní se budou bránit soudně.

 

Ústavní soud odložil zrušení sporného paragrafu o jeden rok, aby mělo ministerstvo financí dostatek času na přípravu vyhlášky, která bude kontrolní hlášení přesně specifikovat.

pez TN.cz